Czy warto dbać o zęby?
12 stycznia 2017
Co wybrać, protezę czy implanty?
3 lutego 2017
Show all

Czy choroby jamy ustnej są niebezpieczne?

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że zdrowie jamy ustnej wpływa na ogólny stan naszego zdrowia. Jej właściwa higiena polega nie tylko na dokładnym czyszczeniu zębów, ale również na stosowaniu nici dentystycznych oraz płynów do płukania. Dentyści są zgodni, co, do tego, że używanie nici powinno iść w parze z myciem zębów. W wyniku złej higieny jamy ustnej może dojść do rozwoju innych chorób, a w najgorszym wypadku nawet utraty zębów.

Czy wiedziałeś, że według danych statystycznych Polak, który skończył 35 rok życia posiada tylko 21 zębów? Niestety stan zdrowia naszych zębów pozostawia wiele do życzenia. Ładny uśmiech jest naszą wizytówką, ułatwia nawiązywanie kontaktów.

Kiedy nieprawidłowo dbamy o zęby dochodzi do rozwoju chorób jamy ustnej. W najgorszym przypadku, zęby zaczynają wypadać i tracimy zdolność prawidłowego żucia pokarmów. Czy wiesz, że nieprawidłowe rozdrabnianie pokarmów prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu jelit oraz żołądka? Żołądek ma problem ze strawieniem dużych kawałków pokarmu, przez co częściej odczuwamy bóle, pojawiają się problemy związane w wypróżnianiem. Wszystkie te czynniki wpływają na nasze samopoczucie. Niewiele osób wie, że bakterie znajdujące się w jamie ustnej mogą doprowadzić do infekcji naszego organizmu.

Długotrwałe stosowanie antybiotyków prowadzi np. do grzybicy jamy ustnej. Choroba ta spowodowana jest grzybami z rodziny Candida albicans. Pierwszym objawem jest biały nalot oraz owrzodzenia widoczne gołym okiem. Bardzo często towarzyszy im ból czy też problemy związane z przełykaniem pokarmu.

W jamie ustnej znajduje się aż 700 gatunków drobnoustrojów. Do bakterii wywołujących próchnicę należą Streptococcus mutans, Lactobacillus rhamnosus i Streptococcus gordonii. Ich obecność w jamie ustnej wpływa na powstawanie płytki nazębnej. Nieusunięcie płytki nazębnej prowadzi do powstania kamienia nazębnego, a ten z kolei jest jedną z głównych przyczyn chorób przyzębia.

Dbaj o zęby i czyść je regularnie, najlepiej po każdym posiłku. Jeśli jest już za późno i myślisz coraz częściej o wstawieniu nowego, wybierz implanty Olsztyn. Klinika S. Szymański zaprasza! Skontaktuj się z nami już dzisiaj!