Jak dbać o implanty?
3 sierpnia 2016
Operacja piersi to świadoma decyzja
10 sierpnia 2016
Show all

Historia chirurgii plastycznej

chirurgia plastyczna olsztyn

Chirurgia plastyczna wykonywana obecnie na całym świecie to nowoczesne zabiegi wykonywane przy użyciu najlepszego sprzętu medycznego. Chirurdzy dokonują swoistego cudu, o którym kiedyś można było jedynie śnić. Chirurgia plastyczna w klinice S. Szymański to zabiegi na najwyższym poziomie, pod okiem najlepszych specjalistów.

Chirurgia plastyczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się korektą defektów ciała. Już w bardzo odległych czasach, ludzie podczas wojen oraz różnego rodzaju potyczek tracili nosy i uszy. Pierwszym chirurgiem był Sushruta, żyjący w VI w. p.n.e., który pobierając kawałek skóry z policzków lub czoła, stwarzał „nowy nos”.

Najprostsze zabiegi plastyczne wykonywane były już w I w. n.e. i dotyczyły zmian w wyglądzie oczu. Daleko im było do skuteczności i często kończyły się zakażeniem. Ludzie żyjący już w tych czasach pragnęli wyglądać pięknie, a na ludzi, którzy posiadali jakiekolwiek defekty ciała patrzono z obrzydzeniem. Tylko najbogatszych Rzymian było stać na zabiegi.

W średniowieczu papież Innocenty III stanowczo zakazał jakichkolwiek ingerencji dotyczących modyfikacji ciała. Zabiegi plastyczne postrzegano jako diabelskie i grzeszne. W 1827 roku chirurg plastyczny oraz ginekolog, John Mettauer, wykonał pierwszy zabieg na samym sobie.

Pierwsze kliniki chirurgii plastycznej zaczęły powstawać dopiero po II wojnie światowej. Pionierem polskiej chirurgii plastycznej był dr Stanisław Michałek-Grodzki, który w roku 1951 otworzył w szpitalu w Polanicy Zdroju, oddział zajmujący się chirurgią plastyczną. Pierwsze zabiegi chirurgii plastycznej miały na celu pomoc w różnego rodzaju defektach ciała w czasie wojny.

Zabiegi chirurgii plastycznej obecnie dają coraz więcej możliwości, a w rękach chirurga leży naprawdę dużo. Poziom wykształcenia chirurgów jest zróżnicowany. Jeśli planujemy wykonanie zabiegu, musimy brać pod uwagę wszystkie czynniki, nasza decyzja musi być przemyślana. Poziom doświadczenia specjalistów oraz renoma danej kliniki to czynniki, które powinno brać się pod uwagę przy wyborze.

Operacje plastyczne wykonywane są na coraz większą skalę. Ich popularność wzrasta, a ich ceny są zróżnicowane.

Chirurgia plastyczna w klinice S. Szymański zaprasza!