Zabiegi, które może wykonać w NZOZ Szymański w Olsztynie
17 września 2016
Co robić po wszczepieniu implantu?
21 września 2016
Show all

Implanty – najczęstsze pytania

implanty

Implanty Olsztyn dostępne są od kilkudziesięciu lat. Nadal wywołują u wielu niepokój i liczne pytania. Jednak coraz więcej pacjentów decyduje się na tą formę leczenia. Możemy się już pożegnać z luźną i wypadającą szczęką. Spróbujemy odpowiedzieć na najważniejsze pytania.

Jak wygląda wszczepienie implantów?

Wszczepienie jednego implantu zwykle wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Podczas zabiegu nie odczuwa się dolegliwości bólowych, a tylko lekkie drganie. Znieczulenie ogólne w asyście anestezjologa zalecane jest przy wszczepieniu kilku implantów. Implant to inaczej tytanowa śrubka, która ma spełniać rolę korzenia. Zabieg najczęściej jest dwuetapowy. Najpierw wprowadzany jest implant, a po 2 – 6 miesiącach zakłada się koronę. Implanty muszą wrosnąć w kość, co uwarunkowane jest wieloma czynnikami. Nie bez znaczenia będzie właściwa higiena jamy ustnej, zaprzestanie palenia papierosów, itp. Po wszczepieniu należy spodziewać się dolegliwości bólowych, więc można przyjmować środki przeciwbólowe i stosować okłady z lodu.

Kto może skorzystać z tej formy leczenia?

Oferta producentów implantów jest naprawdę szeroka. Ponad 40 różnych ich odmian, które odzwierciedlają potrzeby i problemy zdrowotne pacjentów. Z tej formy leczenia może skorzystać każdy bez względu na wiek. Problemem mogą być choroby zarówno jamy ustnej, jak i ogólnoustrojowe.

Jaka jest różnica między implantami, a protezą czy mostem?

Nie wątpliwą zaletą implantów jest ich wieloletnia trwałość. Proteza wymaga naprawy lub wymiany, co 5 lat, a mosty czy korony, co 10-15. Rozwiązanie to jest o wiele bardziej estetyczne, gdyż korony na tytanowych śrubach są zbliżone kształtem i kolorem do naturalnych zębów. Nie tylko wygląd może skusić, ale również funkcjonalność prawdziwego zęba i komfort. Nie musimy martwić się, że proteza jest za luźna i nam wypadnie. Implanty niewątpliwie poprawiają jakość życia.

Kiedy wszczepić implant?

Tą formę leczenia można zastosować zarówno do uzupełnienia pojedynczych ubytków, jak i bezzębia. Na implantach mocuje się korony, mosty, a nawet protezy. Warto pomyśleć o wszczepieniu, jak najszybciej, gdyż kluczowy jest stan i ilość kości. Chociaż i tutaj można dodatkowo chirurgicznie odbudować strukturę kości.