Pytania i odpowiedzi dotyczące zabiegów chirurgii plastycznej cz. 2
25 września 2016
Kamień nazębny oraz jego wpływ na zęby
8 grudnia 2016
Show all

Czy ósemki potrafią być kłopotliwe?

Dentist Dental Hygiene Dentist Office Human Teeth Surgery Using Healthcare And Medicine

Ósemki, które nazywane są zębami mądrości, potrafią być bardzo kłopotliwe. Wiele osób decyduje się na ich usunięcie, ponieważ potrafią być źródłem dolegliwości. Wyrastają najczęściej pomiędzy 17 a 25, czyli w okresie, kiedy osiągamy dojrzałość.  Czy potrafią być kłopotliwe? Jeśli posiadasz jakiś ubytek, wybierz implanty Olsztyn w klinice S. Szymański!

Pytanie przed osobami, które już posiadają ósemki brzmi, leczyć czy wyrywać? Wielu stomatologów zaleca ich wyrywanie, np. ze względu na wiek pacjenta. Czy wiedziałeś, że wraz z wiekiem rośnie ryzyko powikłań, a proces ich gojenia staje się wolniejszy? W ósemkach często dochodzi do rozwoju próchnicy. Przyczyną tego może być to, że ze względu na swoje położenie uniemożliwiają prawidłowe przeprowadzenie zabiegów higienicznych.

Zęby mądrości mają przede wszystkim służyć do rozdrabniania oraz przeżuwania pokarmu. Jeśli w łuku zębowym jest dla nich mniej miejsca, proces wyrzynania przebiega wtedy nieprawidłowo. Tylko niektórzy są w stanie pochwalić się ósemkami, które wyrosły całkowicie i prawidłowo.

Jeśli zdecydujemy się na usunięcie ósemek, powinniśmy dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Czasem trzeba je leczyć kanałowo, ponieważ proces próchnicy może już być zaawansowany i nie opłaca się go leczyć. Osoby, które decydują się na leczenie ortodontyczne, również decydują się na ich usunięcie. Kolejnym wskazaniem są stany zapalne dziąseł.

Tylko przeprowadzenie dokładnej diagnostyki zębów jest wstanie potwierdzić, czy daną ósemkę należy usunąć. Czy wiedziałeś, że wyrzynające się zęby mądrości mogą doprowadzić do przesunięcia pozostałych zębów w szczęce? Powstają tzw. stłoczenia oraz wady zgryzu.

Może dojść również do takiej sytuacji, że proces wyrzynania ósemki może się zatrzymać, ząb pozostaje w dziąśle i jest niewidoczny. Wykonanie pantogramu, czyli zdjęcia rentgenowskiego szczęki, pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości. Zęby mądrości nie wyrastają u wszystkich. Zabieg ich usunięcia jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, a ich brak nie powoduje żadnych trudności z żuciem pokarmów.

Nadal zastanawiasz się nad wstawieniem implantu? Wybierz implanty Olsztyn w klinice S. Szymański! Zapraszamy!