Zapalenie tkanek wokół szczepu
3 lutego 2017
Znaczenie radiologii w leczeniu implantologicznym
8 marca 2017
Show all

Palenie papierosów, a implanty

Jak powszechnie wiadomo palenie papierosów ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie oraz stan uzębienia. Czy wiedziałeś, że palenie papierosów wywiera niekorzystny wpływ na gojenie kości w takich dziedzinach medycyny jak ortopedia czy też chirurgia plastyczna? Rozwój leczenia implantologicznego spowodował, że prowadzonych jest coraz więcej prac badawczych, których celem jest badanie różnych czynników mających wpływ na jego przebieg.

Przeprowadzone badania udowodniły, że palenie papierosów wpływa w znacznym stopniu na zwiększenie ryzyka zapalenia błony śluzowej, a także wzrost resorpcji kości wokół implantu. W wyniku palenia papierosów powstaje nie tylko nieświeży oddech, ale również przebarwienia na szkliwie. Nałóg tytoniowy powoduje także powstawanie chorób przyzębia. Najbardziej znaną chorobą przyzębia jest paradontoza. Czy wiedziałeś, że na choroby przyzębia cierpi co trzeci Europejczyk? Wynika z tego, że niektórzy nie zdają sobie sprawy z zagrożenia wynikającego z niedostatecznej higieny jamy ustnej.

Osoby palące papierosy nie tylko częściej cierpią na choroby przyzębia, ale także częściej wypadają im zęby. Wszystkie szkodliwe substancje znajdujące się w papierosach, czyli tlenek węgla oraz inne substancje smoliste wpływają na stan naszego uzębienia, a co za tym idzie również na ich estetykę. Badania udowodniły, że w dymie znajduje się aż 4000 szkodliwych substancji, a najgroźniejszą z nich jest nikotyna.  U osób palących papierosy częściej osadza się kamień nazębny, co wpływa również wpływa na stan dziąseł.

Nikotyna ma działanie obkurczające na ściany naczyń krwionośnych, co wpływa na zmniejszenie przepływu krwi w kościach oraz tkankach miękkich. Specjaliści w dziedzinie implantologii zalecają zaprzestania palenia papierosów, na co najmniej pół roku przed planowanym zabiegiem implantacji. Wbrew radom, których można znaleźć wiele w Internecie, nie zaleca się palenia e-papierosów. Jeśli nie zaprzestaniemy palenia po zabiegu wszczepienia implantu, jest duże prawdopodobieństwo, że implant zostanie odrzucony.

Pomyśl o zerwaniu z nałogiem palenia papierosów, jeśli zależy Ci na tym, aby wszczepiony implant utrzymał się na wiele lat. Poszukujesz najlepszych specjalistów implantologii? Wybierz implanty Olsztyn tylko w klinice S. Szymański!