Zdrowe i piękne piersi
9 września 2016
Implant, most czy proteza?
13 września 2016
Show all

Paradontoza

implanty

impplanty

Zapalenie dziąseł, które jest potocznie nazywane paradontozą, może prowadzić nawet do rozchwiania i utraty zębów. Podczas mycia zębów trzeba pamiętać również o dziąsłach i języku. Tylko prawidłowa higiena całej jamy uchroni nas przed zapaleniem. Jeśli posiadasz już ubytki, powinieneś zastanowić się nad ich uzupełnieniem. Implanty tylko w klinice S. Szymański!

Paradontozę wywołują bakterie płytki nazębnej oraz kamień nazębny, który może gromadzić się na powierzchni zębów. Drobnoustroje te mogą przemieszczać się jeszcze głębiej, w głąb kieszonek dziąsłowych. Jeśli chcesz mieć zdrowe zęby powinieneś również zadbać o dziąsła. Jeśli są zaczerwienione i krwawią podczas szczotkowania, może być to pierwszy sygnał, że coś jest nie tak.

Osad oraz kamień, które mogą występować na płytce nazębnej, powinny być jak najczęściej oczyszczane. Bardzo ważne są przestrzenie międzyzębowe, gdzie osadzają się bakterie. Rozwijający się stan zapalny może prowadzić do tego, że będziemy musieli usunąć zdrowe zęby.

Przyczyną powstawania zapalenia dziąseł mogą być, oprócz bakterii, różne schorzenia. Zdarza się, że paradontoza może być wywołana przez powikłania po białaczce lub być następstwem alergii, palenia tytoniu, picia alkoholu, a nawet przyjmowania leków. Najczęstszą przyczyną są nadal zaniedbania w codziennej higienie jamy ustnej.

Jeśli Twoje zęby ruszają się, szyjki są bardziej wrażliwe na zimno i ciepło oraz widocznie oddzielone od zębów, może być to paradontoza. Jeśli w porę nie zrobimy niczego, możemy doprowadzić nie tylko do zapalenia, ale nawet uszkodzenia kości. Istnieje wiele metod leczenia, które połączone ze wzmożoną higieną jamy ustnej pozwolą uniknąć dalszych uszkodzeń. W skrajnych przypadkach dziąsła opuszczają się oraz dochodzi do odsłonięcia korzeni zębów. Zęby zaczynają się ruszać.

Leczenie to wieloetapowy proces. Najpierw trzeba usunąć kamień, a następnie chirurgicznie zlikwidować rozrośnięte kieszonki. Do dziąseł wprowadzane są leki zawierające propolis lub echinanceę, pod śluzówkę wstrzykiwane są leki przeciwzapalne pobudzające tkanki do odbudowy. Istnieje możliwość przedostania się bakterii chorobotwórczych do krwiobiegu.

Prawidłowe szczotkowanie oraz regularne usuwanie kamienia pozwoli uniknąć paradontozy. Jeśli doszło do utraty zęba, wybierz implanty tylko w klinice S. Szymański. Sprawdź!