Implanty dla każdego
30 czerwca 2016
Zalecenia po wszczepieniu implantów
22 lipca 2016
Show all

Przyczyny utraty zębów

implanty Olsztyn

Każdy z nas marzy o pięknym uśmiechu. Nie każdy jednak może się nim cieszyć. Istnieje wiele różnych przyczyn utraty zębów. Jesteśmy specjalistami w przywracaniu naturalnego uśmiechu, czyli bez ubytków. Zajmujemy się szeroko pojętą chirurgią szczękową, stomatologią zachowawczą oraz protetyką stomatologiczną. Jeśli posiadasz ubytki w uzębieniu, których chcesz się pozbyć, to nie mogłeś trafić lepiej. Implanty w naszej klinice to najlepszy wybór w regionie.

Prawidłowa higiena zębów to podstawa

Higiena zębów to przede wszystkim wszystkie czynności związane ze szczotkowaniem naszych zębów. Kiedy myjemy zęby, należy również pamiętać o szczotkowaniu dziąseł, podniebienia oraz języka. Oprócz usunięcia resztek jedzenia, chodzi przede wszystkim o pozbycie się wszelkich bakterii, które mogą powodować choroby takie, jak próchnica czy paradontoza. Nieprawidłowa higiena przyczynia się do rozwoju chorób dziąseł, a także przyzębia.

Próchnica

Można jej zapobiec poprzez edukację dzieci o prawidłowej higienie jamy ustnej już w wieku przedszkolnym. Jest problemem aż 95% dorosłych. Przyczyną są przede wszystkim bakterie, których w jamie ustnej nie brakuje. Szczotkowanie zębów przynajmniej rano i wieczorem oraz niepodjadanie między posiłkami to tylko niektóre warunki, które hamują jej wzrost. Bakterie mogą przemieścić się aż w głąb zęba, do miazgi i w ten sposób rozpoczyna się proces zapalny. Wizyta u stomatologa na ostatnią chwilę nie pomoże, jeśli próchnica wdała się zbyt głęboko. Wtedy trzeba usunąć resztkę zęba.

Paradontoza

Zapalenie przyzębia zwane inaczej paradontozą również może być przyczyną utraty zębów. Wywołują ją drobnoustroje chorobotwórcze. Osad w późniejszym okresie zamienia się w kamień nazębny, który może podrażniać dziąsła, wywołując obrzęk i ból. Dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych oraz zapalenia dziąseł. Zęby, których szyjki zębowe są odsłonięte, mogą łatwiej wypadać, bo są dość luźno osadzone w szczęce. Na paradontozę bardziej narażone są osoby powyżej 35 roku życia oraz palące tytoń. Żeby zapobiec postępom choroby, należy systematycznie usuwać kamień nazębny oraz przestrzegać higieny jamy ustnej.  Jeśli odczuwasz nadwrażliwość zębów, a Twoje dziąsła są zaczerwienione, może oznaczać to początki paradontozy.

Każdy z nas powinien zapobiegać powstawaniu chorób dziąseł oraz próchnicy. Jeśli jest już za późno, pozostaje nam zastanowić się nad wszczepieniem implantu oraz zamocowaniu na nim pojedynczej korony czy też całej protezy. Nasze implanty w klinice S. Szymański są najwyższej jakości i pozwolą cieszyć się pięknym uśmiechem na długie lata.