Implanty – najczęstsze pytania
19 września 2016
Pytania i odpowiedzi dotyczące zabiegów chirurgii plastycznej cz. 1
23 września 2016
Show all

Co robić po wszczepieniu implantu?

implanty

Implanty to inaczej tytanowe śruby, które mają zastąpić korzeń zęba. Następnie na nim nasadzana jest korona zęba. Wygląda bardzo estetycznie i dodatkowo spełnia funkcję normalnego zęba. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż przy właściwej higienie służyć będą wiele lat. Jeśli zdecydujemy się już na tą metodę, warto znać zalecenia. To, co wolno, a czego nie wolno i jak długo jest niezmiernie ważne.

Dolegliwości po zabiegu

Należy pamiętać, iż wszczepienie implantu jest zabiegiem chirurgicznym. Choć mało inwazyjny może powodować różne dolegliwości. Ból najczęściej mija po kilku dniach i nie jest zbyt silny. Może wystąpić również niewielka opuchlizna, krwawienie i uczucie dyskomfortu, stan podgorączkowy i zasinienie skóry czy dziąseł.

Jeśli dolegliwości mają postać natężoną, należy zgłosić się do stomatologa. Zaniepokoić nas może np. nieustający ból i opuchlizna, wysoka gorączka, sztywne mięśnie szczęki czy brak możliwości otwarcia jamy ustnej. W takich wypadkach niezwłocznie udaj się na kontrolę.

Czego nie robić po zabiegu wszczepienia?

Jak przy każdym zabiegu, należy ranę pozostawić w spokoju. Co to znaczy? Musimy starać się nie manipulować językiem w okolicy szwów. Nie dotykajmy również ich palcami. Jedzenie i picie jest możliwe dopiero po odzyskaniu czucia, lecz należy unikać gorących dań i napoi. Przez kilka najbliższych dni nie wolno palić papierosów i pić alkoholu. Niewskazane są również takie czynności, jak: schylanie się, dźwiganie ciężarów, pływanie, uprawianie sportu czy korzystanie z sauny i solarium.

Pamiętaj także o innych zaleceniach, np.

  • Przyłóż zimny okład do opuchniętego miejsca
  • Gryź pokarmy ostrożnie stroną przeciwną do operowanej
  • Po każdym posiłku płucz jamę ustną delikatnie letnią wodą, a 3-4 razy dziennie zastosuj jedną za zalecanych płukanek, np. Dentosept czy Eludril.
  • Miękką szczoteczką czyść pozostałe zęby, aby utrzymać jamę ustną w czystości
  • Jeśli przy wszczepieniu implantu, podniesiono dno zatoki szczękowej, należy postarać się nie kichać i nie wydmuchiwać nosa.

Pojawiać się na wyznaczonych wizytach kontrolnych.