Żylaki – nie tylko problem kosmetyczny
27 sierpnia 2016
Odtwarzanie błony dziewiczej
30 sierpnia 2016
Show all

Kilka słów o plastyce pośladków

chirurgia plastyczna olsztyn

Chirurgia plastyczna to pojęcie bardzo szerokie. Wielu traktuje ten dział medycyny jako mało znaczący, a zabiegi postrzega się jako „zachcianki”. Warto jednak pamiętać, że drobna wada może skutecznie zniszczyć pewność siebie. Dlaczego nie skorzystać z szansy, jaką daje zabieg chirurgii plastycznej?

Dla niektórych pacjentów takim właśnie problemem są obwisłe pośladki. Najczęściej rozwiązaniem jest liposukcja. Rzadziej poleca się wykonanie dermolipektomi, czyli chirurgiczne usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej.

Dlaczego nie poleca się wykonywania dermolipektomii?

Zabieg ten to ostateczność, gdyż po operacji pozostają rozległe blizny, które ulegają przerostowi. W zależności od umiejscowienia blizny wyróżniamy: bliznę w fałdzie pośladkowym i bliznę przebiegającą wzdłuż górnego pół obwodu mięśni pośladkowych. Jeśli blizna miałaby być ulokowana w fałdzie pośladkowym, ilość tkanki uzależniona jest od stopnia obwisłości pośladków. W konsekwencji pośladki są uniesione i mają właściwy kształt. Niestety w tym wypadku blizna jest widoczna np. gdy zakładamy strój kąpielowy. Natomiast przy bliźnie wzdłuż górnego pół obwodu mięśni pośladkowych fragment usuniętej skóry przebiega wzdłuż górnej linii mięśni pośladkowych. Po zabiegu pośladki są podniesione i mają ładny kształt, a blizna nie będzie widoczna pod strojem kąpielowym.

Jak przygotować się do zabiegu?

Pacjentka, która planuje wymodelowanie i podniesienie pośladków, musi być zdrowa, czyli jej ogólne wyniki powinny być dobre. Do badań zalecanych są: morfologia z rozmazem, OB., grupa krwi, koagulogram (APTT, wsk. Quick, INR), mocz badanie ogólne, elektrolity (K, Na), Antygen HBS, HIV, HCV, EKG z opisem, RTG klatki piersiowej, glikemia na czczo, wymaz z nosa.

Na dwa tygodnie przed zaleca się zaprzestanie palenia, a na tydzień przed odstawieniem leków zaburzających krzepliwość krwi. Przeciwwskazaniami do tego zabiegu są takie choroby, jak: cukrzyca, stany ropne skóry, nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze.

Co warto wiedzieć o samym zabiegu?

Dermolipektomia wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa ok. 1- 2 h. Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić obrzęki, zasinienia i ból, co można odczuwać jeszcze przez parę tygodni. Szwy ściągane są po 10 dniach. Należy pamiętać, że przez tydzień zalecany jest odpoczynek, a pełna sprawność wraca po 4 – 8 tygodniach. Po zabiegu dobę należy zostać w klinice, a absencja trwa ok. tygodnia.

Do możliwych powikłań po zabiegu zaliczymy: brzeżną martwicę skóry, krwiak, infekcje, zator tętnicy płucnej i zator tłuszczowy. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza!

Chirurgia plastyczna w NZOZ S. Szymański w Olsztynie! Zapraszamy!