Przyczyny utraty zębów
30 czerwca 2016
Rodzaje sztucznych zębów
22 lipca 2016
Show all

Zalecenia po wszczepieniu implantów

implanty Olsztyn

Implanty to najlepsze „zamienniki” stałych zębów. Cenione są za naturalny wygląd, trwałość i funkcjonalność. Dobrze wykonane mosty i korony mogą służyć powyżej 10 lat, a często nawet przez całe życie. Uchronisz się przed problemami, które wiążą się z protezami ruchomymi, np. poluzowaniem czy wypadaniem. Skuteczne uzupełnienie ubytków w zębach ma wpływ nie tylko na estetykę naszego uśmiechu, ale również na lepsze trawienie, zapobieganie pogarszania się zgryzu i zanikania masy kostnej. Implanty również stymulują wzrost kości.

Dolegliwości po zabiegu wszczepienia implantów

Wszczepienie implantów to mało inwazyjny zabieg chirurgiczny. Może wywoływać przejściowe dolegliwości bólowe, które mijają w ciągu 3-4 dni po zabiegu. Może wystąpić również: obrzęk, lekkie krwawienie, uczucie dyskomfortu w ustach, stan podgorączkowy, zasinienie skóry lub dziąseł. Gojenie i przyjęcie się implantu zależy w dużym stopniu od tego, czy przestrzegamy zaleceń po zabiegu.

Co wolno, a czego nie wolno po zabiegu?

Istotne jest, aby pamiętać, że manipulowanie językiem w okolicach skrzepu, czy szwów jest zabronione. Jeść i pić należy dopiero po odzyskaniu pełnego czucia w operowanym miejscu. Przez miesiąc po zabiegu nie korzystamy z sauny, solarium czy basenu. Nie możemy się również opalać, bo nagrzewamy zoperowane miejsce. Spanie na boku również jest zabronione przez pierwsze 2 dni. Najlepiej trzymać głowę powyżej klatki piersiowej. Nie prowadźmy samochodu bezpośrednio po zabiegu. Nie powinniśmy również palić papierosów, stosować płukanek, ostrożnie szczotkować zęby i omijać okolice rany.

Pamiętaj, że po zabiegu:

  • Przykładaj do bolącego miejsca zimny okład z lodu i trzymać ok. 3-4 minut. Pozwoli to zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból.
  • Unikaj nagrzewania rany.
  • W pierwszych dniach po zabiegu stosuj „papkowatą dietę”. Potrawy powinny być miękkie i chłodne.
  • Gryź pokarmy stroną nieoperowaną.
  • Regularnie czyść zęby delikatnie miękką szczoteczką, bo w jamie ustnej utrzymanej w czystości rana szybciej się zagoi.
  • Możesz zażywać leki przeciwbólowe czy zapalne wg zaleceń lekarza.
  • Gdy wszczepieniu implantu towarzyszył zabieg podnoszenia dna zatoki szczękowej, nie kichaj i nie wydmuchuj nosa.
  • Przez 30 dni unikaj intensywnego wysiłku fizycznego.
  • Zgłaszaj się na kontrolę lekarskie.