Przeciwwskazania do wszczepienia implantów
3 lutego 2017
Palenie papierosów, a implanty
8 marca 2017
Show all

Zapalenie tkanek wokół szczepu

Periimplantitis, czyli zapalenie tkanek wokół szczepu, może być bardzo niebezpieczne dla nowo wszczepionego implantu. Wielu z nas wydaje się, że wszczepiony implant nie wymaga od nas jakiejkolwiek pielęgnacji. Otóż nie! Okazuje się, że bardzo wiele zależy od nas, czyli właściwej pielęgnacji i regularnych wizytach kontrolnych.

Implanty stomatologiczne są sprawdzoną i bezpieczną procedurą, która jest stosowana w stomatologii już ponad 30 lat. Zapalenie tkanek wokół implantu posiada cechy wspólne z zapaleniem tkanek wokół zęba, zwane periodontis. Wśród głównych przyczyn zapalenia okołowszczepowego można wymienić:

– złą higienę jamy ustnej,

– palenie tytoniu,

– zaburzenia okluzji.

Do głównych zabiegów pielęgnacyjnych, które trzeba wykonywać po wszczepieniu implantu, należy przede wszystkim bardzo staranna higiena jamy ustnej obejmująca szczotkowanie, nitkowanie oraz usuwanie kamienia. Do innych przyczyn zapalenia okołowszczepowego zaliczamy także choroby wpływające na proces gojenia, np. cukrzyca czy też czynniki genetyczne. Do zapalenia tkanek wokół szczepu może dojść na skutek stanów zapalnych kieszonek dziąsłowych.

Podczas wykonywania zabiegów związanych z higieną jamy ustnej należy pamiętać o codziennym stosowaniu nici dentystycznej i wprowadzaniu jej pod linię dziąseł. Kiedy osad nie jest prawidłowo usunięty, może wniknąć w głąb i zamienić się w kamień nazębny. To właśnie zalegająca płytka nazębna jest jedną z przyczyn periimplnatisis.

Czy wiedziałeś, że palenie tytoniu powoduje niedokrwienie tkanek sąsiadujących z implantem? Ponadto wpływa na proces łączenia implantu z kością, powoduje jego spowolnienie i wydłuża czas gojenia.

Jeśli zauważyłeś, że przy wszczepionym implancie pojawiają się pierwsze oznaki zapalenia, skontaktuj się z lekarzem dentystą jak najwcześniej. Na początek przeprowadza się skaling, czyli usuwa kamień nazębny. Kiedy z chorego miejsca zaczyna wydzielać się ropa, należy przeprowadzić irygację polegającą na przepłukaniu roztworem chlorheksydyny kieszeni dziąsłowych. Etap zaawansowany choroby polega na pojawieniu się pierwszych ubytków kostnych. W takim przypadku niezbędna jest antybiotykoterapia oraz przeprowadzenie testów mikrobiologicznych.

Po wszczepieniu implantu dbaj o zęby i czyść je regularnie. Inaczej może dojść do rozwoju zapalenia tkanek wokół szczepu. Szukasz najlepszych implantów! Wybierz implanty Olsztyn w klinice S. Szymański!