dr n med. Andrzej Sankowski
Specjalność: Chirurgia plastyczna
Lekarz z ponad 50-letnim doświadczeniem. Pracował m.in. jako nauczyciel akademicki na Akademii Medycznej i prowadził oddział chirurgii plastycznej w Szpitalu przy ul. Banacha. Od 20 lat prowadzi jedną z najlepszych klinik chirurgii plastycznej w Polsce. W swojej pracy stosuje ściśle określone metody operacyjne i wysokie standardy postępowania, aby zapewnić pacjentom bezpieczeństwo i szybki powrót do zdrowia. Oferuje szeroki wachlarz usług od stosunkowo prostych zabiegów po te najbardziej skomplikowane.


- POWIĘKSZANIE PIERSI
- PLASTYKA NOSA-KOREKCJA NOSA
- PLASTYKA POWIEK GÓRNYCH I DOLNYCH – BLEPHAROPLASTYKA
- LIFTING TWARZY -FACE LIFTING
- LIFTING SKRONIOWY
- PRZESZCZEP TKANKI TŁUSZCZOWEJ
- PLASTYKA USZU
- PLASTYKA BRZUCHA
- LIPOSUKCJA
- PLASTYKA PIERSI
- KOREKCJA BLIZN
- CHIRURGICZNE POWIĘKSZANIE UST
- POWIĘKSZENIE POLICZKÓW
- PLASTYKA PODBRÓDKA
- PLASTYKA SZYI
- PLASTYKA RAMION
- GINEKOMASTIA
- REKONSTRUKCJA PIERSI
- PLASTYKA UD
- PLASTYKA POŚLADKÓW
Zabieg operacyjny wykonywany u kobiet celem powiększenia piersi, poprawy ich kształtu za pomocą protez silikonowych. Wielkość wkładek dobierana jest indywidualnie dla każdej z pacjentek, podobnie jak wysokość, szerokość oraz uwypuklenie protezy, w zależności od życzenia pacjentki, budowy anatomicznej klatki piersiowej i możliwości biologicznych tkanek.
Dysponujemy wieloma typami protez, różniącymi się kształtem, posiadamy tzw. protezy anatomiczne o profilu w kształcie ,,kropli wody”. Protezy w zależności od budowy pacjentki, wielkości posiadanych piersi mogą być założone poprzez cięcie wykonane w fałdzie podsutkowym, na granicy otoczki brodawki sutkowej lub poprzez cięcie okolicy pachy. Proteza może być umieszczona bezpośrednio pod gruczołem sutkowym, lub nieco głębiej tj. pod mięśniem piersiowym większym.
CEL
Powiększanie piersi ma na celu uzyskanie takiej wielkości piersi, aby pasowała do danej pacjentki. Lekarz bierze pod uwagę wzrost, szerokość klatki piersiowej, szerokość ramion to wszystko zadecyduje jakie implanty będą pasować pacjentce. To lekarz odpowiada za końcowy efekt operacji i dlatego, pacjentka powinna mieć pełne zaufanie do swojego lekarz.
PRZYGOTOWANIE
Pacjentka w dniu operacji powinna być zdrowa, wszystkie infekcje i stany zapalne powodują, że zabieg będzie odwołany. Choroby przewlekłe powinny być zaleczone (stan remisji). Lekarz zleci badania, które pacjentka powinna przywieź ze sobą przed zabiegiem, jeśli pacjentka pali papierosy powinna zrezygnować z nich przynajmniej na parę tygodni przed zabiegiem (palenie powoduję gorsze gojenie ran). Tabletki antykoncepcyjne i leki zaburzające krzepliwość krwi, również powinny być odstawione i to 4 tygodnie przed zabiegiem. Jeśli opalamy się w solarium lub na słońcu, musimy zrezygnować z tego na 14 dni przed operacją. W dniu zabiegu nie jemy, nie pijemy i nie żujemy gumy. Zmywamy makijaż, ubranie powinno być nie krępujące.
PRZECIWWSKAZANIA
– wygórowane i nierealistyczne żądania pacjentki
– cukrzyca
– nadciśnienie tętnicze
– duszności w wywiadzie
– infekcja ropna klatki piersiowej
– zaburzenia krzepliwości
BADANIA DO ZABIEGU
morfologia z rozmazem, OB
mocz badanie ogólne
grupa krwi
jonogram, mocznik, kreatynina
EKG z opisem
USG piersi
koagulogram (APTT, wsk. Quick, INR)
RTG klatki piersiowej
Antygen HBS, HIV, HCV
elektrolity (K, Na)
wymaz z nosa
RODZAJ ZNIECZULENIA
Przy powiększaniu piersi stosuje się znieczulenie ogólne.
CZAS TRWANIA ZABIEGU
Operacja powiększania piersi trwa około 1,5 godz.
OBJAWY PO ZABIEGU
Po operacji pacjentka jest senna i lekko obolała, ból będzie niwelowany przez podawanie leków przeciwbólowych. Pacjentka ma zakładany specjalny biustonosz, który musi nosić w dzień i w nocy. Dreny, które są założone w czasie operacji, zostaną zdjęte przed wyjściem do domu. Obrzęk piersi to naturalny objaw, który może potrwać parę miesięcy.
PRZEBIEG REKONWALESCENCJI
Po paru dniach pacjentka opuszcza klinikę, po około 7 dniach usuwane są szwy, przez 6 tygodni pacjentka nie powinna wysoko unosić ręce, najlepiej wziąć urlop na około 10 dni. Stanik, który ma założony po operacji, musi nosić przez 6 tygodni, a nawet dłużej. Cały proces rekonwalescencji jest uzależniony od indywidualnych możliwości pacjentki.
MOŻLIWE POWIKŁANIA
Najczęstsze powikłania:
– kontraktura kapsułkowa (otoczka tzw. kapsuła, twardnieje i obkurcza się wokół implantu, pierś jest sztywna, boląca należy przeprowadzić kolejną operację i wyciąć torebkę)
– wypadnięcie implantu
– seroma (wytworzenie się płynu wokół implantu co daję bolesność i sztywność piersi)
– krwiak
– pękniecie implantu
– pofałdowanie implantu
– asymetria piersi
– wrażliwość brodawek
Powikłania mogą wystąpić przy każdej operacji, na konsultacji pacjentka jest poinformowana jakie istnieją zagrożenia.
Dużo powikłań powstaje po operacji, często pacjentki nie stosują się sumiennie do zaleceń lekarza.
CZAS W KLINICE/ABSENCJA
Pobyt w klinice może potrwać od 2 – 4 dni, wszystko zależy od tego jak reaguje pacjentka po zabiegu i jak się czuję. Absencja potrwa około 2 tygodni.
EFEKTY ZABIEGU
Na całkowity efekt trzeba poczekać kilka miesięcy, po tym czasie schodzi obrzęk, piersi układają się. Pacjentki są zadowolone już po paru tygodniach, tylko trzeba być cierpliwym i stosować się do zaleceń lekarza i przede wszystkim nosić specjalny stanik dzień i w nocy. Na pewno nowe piersi będą cieszyć długie lata, bardzo ważne jest, to aby o nie dbać jeszcze bardziej niż o te poprzednie.
Zabieg przeprowadza się w szpitalu lub w gabinecie, w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Zazwyczaj dla większego komfortu i bezpieczeństwa operowanej osoby wybiera się to pierwsze. W większości operacja ma na celu zmniejszenie rozmiarów nosa, wymodelowanie jego koniuszka, zniwelowanie garbu lub zmianę kąta między nosem, a górną wargą. U niektórych pacjentów konieczne jest wstawienie własnej chrząstki lub silikonowego implantu. Korekcji nosa dokonuje się podczas jednego zabiegu.
Prawie wszystkie operacje wykonuje się przez cięcie wewnątrz nozdrzy. Pozwalają one chirurgowi na swobodne manipulowanie zarówno chrzęstnymi, jak i kostnymi elementami ,,rusztowania” nosa. Garb likwiduje się za pomocą specjalnego pilnika, a węższy, prostszy grzbiet uzyskuje dzięki złamaniu i ponownemu ,,ciaśniejszemu” złożeniu części kostnych. Usunięcie fragmentów chrząstek nosa pozwala poprawić kontur jego koniuszka. Natomiast zmianę kąta między nosem, a górną wargą uszykuje się przez podwyższenie przegrody. Zbyt szerokie nozdrza można zwęzić wycinając z nich niewielkie kliny skóry.
CEL
Korekcja nosa to operacja poprawiająca kształt i nie jednokrotnie jego złe funkcjonowanie. To zabieg, który nadaje prawidłowych proporcji twarzy oraz poprawia zdecydowanie samopoczucie i stan psychiczny pacjenta.
PRZYGOTOWANIE
Pacjent na konsultacji zostaje powiadomiony o całym zabiegu, jakie mogą zaistnieć powikłania, oraz w jaki sposób powinien być przygotowany do operacji.
Bardzo ważne jest by pacjent pamiętał o:
– 2 tygodnie przed operację, a także po operacji przestał palić tytoń
– Na 2 tygodnie przed zabiegiem nie wolno przyjmować leków, które powodują zaburzenia w krzepliwości krwi
– nie należy opalać się przynajmniej 14 dni przed zabiegiem
– pacjent powinien przyjmować witaminę C, rutinoscorbin na 14 dni przed operacją
– na czas operacji pacjentka nie może używać fluidów, pudrów, kremów
– do kliniki pacjent zgłasza się ze wszystkimi badaniami
– w dniu operacji pacjent musi być na czczo (nie wolno pić, jeść, ssać cukierki)
PRZECIWWSKAZANIA
– podeszły wiek
– ropne zapalenie zatok
– cukrzyca
– wygórowane i niemożliwe do spełnienia oczekiwania pacjenta
– niedokrwistość
BADANIA DO ZABIEGU
morfologia z rozmazem, OB
grupa krwi
mocz badanie ogólne
elektrolity (K, Na)
EKG
glikemia na czczo
koagulogram (APTT, wsk. Quick, INR)
Antygen HBS, HIV, HCV
wymaz z nosa
RTG klatki piersiowej
EKG z opisem
elektrolity (K, Na)
jonogram, mocznik, kreatynina
Operację wykonuję się w znieczuleniu ogólnym, małe korekcje można wykonać w znieczuleniu miejscowym.
CZAS TRWANIA ZABIEGU
Zabieg trwa od 1 – 2 godz., drobniejsze korekcje trwają od 1 – 1,5 godz.
OBJAWY PO ZABIEGU
Pacjent, może przez parę dni odczuwać dyskomfort, bardziej związany z niemożliwością oddychaniem przez nos. Lekki obrzęk, zasinienia pod oczami znikają po około 2 tygodniach, opatrunek sztywny ściągany jest po około 7 – 14 dniach, po 2 – 3 dniach usuwane są setony. Jeśli szwy są nierozpuszczalne, to ich usunięcie następuje po tygodniu od zabiegu.
PRZEBIEG REKONWALESCENCJI
Przez okres 3 miesięcy pacjent powinien unikać słońca, sportu, wysiłku fizycznego. Spać należy na wznak do pracy można wrócić po ściągnięciu opatrunku sztywnego.
MOŻLIWE POWIKŁANIA
– zakażenie ran
– krwawienia
– brak akceptacji nowego wyglądu, przez pacjenta
– tworzenie się blizn twardych
– zmiana koloru skóry na nosie
CZAS W KLINICE/ABSENCJA
Pobyt w klinice trwa około 1 dobę, absencja trwa około 2 tygodnie.
EFEKTY ZABIEGU
Końcowy efekt, będzie można zobaczyć po ukończeniu 1 roku. Efekt operacji jest trwały. Zabieg nie tylko poprawia kształt nosa, ale również poprawia samoocenę pacjenta, oraz jego komfort życia.
To operacja polegającą na wycięciu nadmiaru skóry, a także (jeśli jest to konieczne) usunięciu zgromadzonych pod nią niewielkich ilości tkanki tłuszczowej, która sprawia, że powieki wyglądają, jakby były opuchnięte.Zabieg nie tylko wygładza zmarszczki, ale sprawia, że oczy wydają się większe.
Operacja, w zależności od potrzeby, może dotyczyć zarówno powiek górnych, jak i dolnych, i bywa często łączona z innymi zabiegami odmładzającymi twarz (jak np.facelifting). Efekty utrzymują się u różnych pacjentów od kilku do kilkunastu lat.Zabieg wykonuje się zwykle w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Przed operacją na powiekach zaznacza się linie cięć i fragmenty skóry przeznaczone do wycięcia.
CEL
Plastyka powiek górnych i dolnych, ma na celu zlikwidowanie nadmiaru skóry z górnych i dolnych powiek, oraz tzw. ,,worków pod oczami”. Zabieg ten pomaga odświeżyć spojrzenie i odmłodzić pacjentkę o kilka lat.
PRZYGOTOWANIE
Przygotowanie do zabiegu jest bardzo ważne, na konsultacji lekarz opowie na wszystkie pytania oraz przekaże wszystkie informacje dotyczące zabiegu. Bardzo ważne jest, aby pacjent na 2 tygodnie przed zabiegiem zaprzestał palenia tytoniu, nie przyjmował leków zaburzających krzepliwości krwi. Zabieg nie może być przeprowadzony jeśli u pacjentki wystąpi miesiączkowanie.
PRZECIWWSKAZANIA
– nadczynność tarczycy
– nadciśnienie tętnicze
– choroby serca
– cukrzyca
– w niektórych przypadkach choroby oczu, musza być konsultowane przez specjalistę okulistyki
BADANIA DO ZABIEGU
W znieczuleniu miejscowym potrzebne są badania:
morfologia z rozmazem, OB
koagulogram (APTT, wsk. Quick, INR)
W znieczuleniu ogólnym potrzebne sa badania:
grupa krwi
morfologia z rozmazem, OB
koagulogram (APTT, wsk. Quick, INR)
glikemia na czczo
elektrolity (K, Na)
jonogram, mocznik, keratynina
Antygen HBS, HIV, HBS
EKG z opisem
RTG klatki piersiowej
RODZAJ ZNIECZULENIA
Przy takim zabiegu, stosowane jest znieczulenie miejscowe przy powiekach górnych, przy powiekach dolnych stosuję sie znieczulenie ogólne.
CZAS TRWANIA ZABIEGU
Czas trwania zabiegu trwa od 1 – 2 godzin, wszystko zależy od zakresu operacji.
OBJAWY PO ZABIEGU
Po zabiegu mogą wystąpić zaczerwienienia i obrzęki, ból który może towarzyszyć przez pierwszą dobę, należy uśmierzać lekami przeciwbólowymi.
PRZEBIEG REKONWALESCENCJI
Po zabiegu należy trzymać głowę wysoko, przez okres 3 tygodni nie należy uprawiać sportu i bardzo intensywnych ćwiczeń. Po około 10 dniach pacjent, może już w miarę aktywnie uczestniczyć w życiu. Panie mogą po upływie tygodnia zrobić sobie delikatny makijaż. Po 7 dniach lekarz ściąga szwy.
MOŻLIWE POWIKŁANIA
– infekcje
– zła reakcja na znieczulenie
– niedomykanie powieki
– wywinięcie dolnej powieki
– uczucie suchości oczu
CZAS W KLINICE/ABSENCJA
Hospitalizacja nie jest potrzebna, absencja trwa około 10 dni.
EFEKTY ZABIEGU
Efekt zabiegu utrzymuje się kilkanaście lat, jest to sprawa indywidualna. Bardzo ważne jest by pacjentka dbała szczególnie o okolice oczu, gdzie skóra jest cieniutka i bardzo szybko traci jędrność. U nie których pacjentek efekt jest na stałe.
Zabieg może być wykonany w szpitalu lub w gabinecie, w znieczuleniu miejscowym albo ogólnym, jeśli pacjentka woli „spać” podczas operacji. Przed zabiegiem włosy wiąże się w pasemka, a w miejscu przyszłego cięcia na skroniach wystrzyga się wąską „ścieżkę”.
Linia cięcia jest wyznaczana indywidualnie. Na ogół rozpoczyna się na owłosionej skórze głowy na skroniach, następnie biegnie łagodnym łukiem w dół w naturalnych załamaniach skóry przed uszami (możliwe jest również ukrycie tej części blizny wewnątrz ucha), zakręca wokół płatka za uszy; mniej więcej w połowie małżowiny ponownie kieruje się w skórę owłosioną, równolegle do brzegu linii włosów.
CEL
Lifting twarzy ma na celu zlikwidowania nadmiaru skóry, spłycenie zmarszczek. Zabieg zdecydowanie poprawia wygląd twarzy, odejmuję lat.
PRZYGOTOWANIE
Pacjent palący tytoń powinien 2 tygodnie przed operacją zaprzestać palenia. Na tydzień przed zabiegiem powinno się przestać brać leki zmniejszające krzepliwość krwi. Na 6 godzin przed zabiegiem pacjent nie może jeść, pić, ssać cukierki i żuć gumę.
PRZECIWWSKAZANIA
Wszystkie ciężkie i przewlekłe choroby są przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca.
BADANIA DO ZABIEGU
grupa krwi
morfologia z rozmazem, OB
mocz badanie ogólne
glikemia na czczo
koagulogram (APTT, wsk. Quicka, INR)
jonogram, mocznik, kreatynina
Antygen HBS, HIV, HCV
EKG z opisem
RTG klatki piersiowej
elektrolity (K, Na)
wymaz z nosa
RODZAJ ZNIECZULENIA
Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.
CZAS TRWANIA ZABIEGU
Face lifting trwa od 1,5 – 3 godz.
OBJAWY PO ZABIEGU
Po zabiegu, może wystąpić lekki obrzęk, siniaki, ale to wszystko mija i już po kilku dniach pacjent czuje się dobrze. Pojawiający się ból po operacji można uśmierzyć lekami przeciwbólowymi.
PRZEBIEG REKONWALESCENCJI
Po 1 dobie usuwane są dreny i pacjent wraca do domu, po około 7 dniach lekarz ściąga szwy a cały opatrunek zabezpieczający, usuwa się po około 2 tygodniach.
MOŻLIWE POWIKŁANIA
Najczęstsze powikłania:
– krwiak pooperacyjny
– nagromadzenie się płynu surowiczego
– zbyt duże blizny
– bliznowacenie ( u osób podatnych)
– uraz nerwu (bardzo rzadkie powikłanie)
Pobyt w klinice, to przeważnie trwa około 2 dni. Absencja trwa około 2 tygodni.
CZAS W KLINICE/ABSENCJA
Pobyt w klinice wynosi 1 dobę, a absencja trwa około 14 dni.
EFEKTY ZABIEGU
Efekt jest spektakularny, twarz jest odmłodzona nawet o 10 lat. Efekt końcowy jest widoczny po około 3 miesiącach, a cały efekt zabiegu utrzymuję się od 5 – 10 lat.
Plastykę czoła przeprowadza się naciągając skórę na czole i skroniach oraz wycinając jej nadmiar. Pozwala to rozprostować poprzeczne bruzdy na czole oraz między brwiami, a także unieść brwi i wygładzić górne powieki. Twarz wydaje się pogodniejsza i bardziej wypoczęta. Zabieg ten jest zazwyczaj łączony z plastyką powiek lub liftingiem twarzy, dzięki czemu cała twarz staje się młodsza, ale może też być wykonywany oddzielnie u osób, u których górna część twarzy starzeje się szybciej niż dolna. Nie ma określonego wieku, w którym powinno się poddać temu zabiegowi; u starszych osób wskazaniem mogą być naturalne konsekwencje procesu starzenia się (głębokie bruzdy na czole, między brwiami i u nasady nosa, opuszczenie się łuków brwi i kącików oczu). U młodszych plastyka czoła pozwala, dzięki uniesieniu zewnętrznych części brwi, nadać twarzy pogodniejszy wyraz. Wzdłuż linii cięcia przebiegającej kilka centymetrów za linią brzegu włosów wystrzyga się wąską ścieżkę, następnie skórę oddziela się od podłoża, naciąga, a jej nadmiar usuwa. Na tym etapie, jeśli chirurg uzna za stosowne, można przeciąć lub usunąć część mięśnia czołowego powodującego marszczenie czoła i powstawanie poprzecznych bruzd – sprzyja to dłuższemu utrzymaniu efektów operacji. Zabieg kończy zszycie skóry i założenie opatrunku, całość trwa około 1-2 godzin.
CEL
Celem tego zabiegu jest nadanie twarzy łagodniejszych rysów, twarz wygląda łagodniej i bardziej pogodnie. Lifting skroniowy zdecydowanie poprawia kształt kości policzkowych, może nadać egzotycznych rysów.
PRZYGOTOWANIE
Na 2 tygodnie przed operacja należy nie przyjmować leków zaburzających krzepliwość krwi, natomiast powinno się brać leki poprawiające krzepliwość np. witamina C. Bardzo ważne jest by nie palić przynajmniej na 2 tygodnie przed zabiegiem, na 6 godzin przed operacją nie wolno jeść, pić oraz nie wolno żuć gumy.
PRZECIWWSKAZANIA
cukrzyca
choroby układu krążenia
nieuregulowane nadciśnienie tętnicze
zaburzenia krzepnięcia krwi
BADANIA DO ZABIEGU
morfologia z rozmazem, OB
mocz badanie ogólne
koagulogram (APTT, wsk. Quicka, INR)
elektrolity (K, Na)
grupa krwi
jonogram
mocznik
kreatynina
EKG z opisem
Rtg klatki piersiowej
glikemia na czczo
wymaz z nosa
RODZAJ ZNIECZULENIA
Zabieg wykonuje się w warunkach szpitalnych lub ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.
CZAS TRWANIA ZABIEGU
Cały zabieg trwa od 1 – 3 godzin.
OBJAWY PO ZABIEGU
Niewielki ból pojawiający się po zabiegu można niwelować za pomocą środków farmakologicznych. Obrzęki i zasinienia są naturalną konsekwencją zabiegu i ustępują w ciągu 7-14 dni, szwy usuwa się po 10-14 dniach, po około tygodniu można wrócić do normalnego trybu życia.
PRZEBIEG REKONWALESCENCJI
Opatrunki utrzymywane są przez okres 2 tygodni, należy przez ten okres nie wykonywać gwałtownych ruchów. Gojenie trwa około 1 miesiąca, ostateczny efekt uzyskuję się po około 3 miesiącach.
MOŻLIWE POWIKŁANIA
krwiak
infekcja
CZAS W KLINICE/ABSENCJA
pobyt w klinice trwa około 2 dni, absencja trwa około 14 dni.
EFEKTY ZABIEGU
Efekt zabiegu jest spektakularny, odmłodzona twarz, pogodna, łagodniejsze rysy.
Przeszczep tkanki tłuszczowej to nie sposób na odchudzenie się ale na wymodelowaniu sylwetki. Dodaniu krągłości tam gdzie jest to wskazane a usuniecie boczków, fałdek i oponek z tych miejsc, gdzie nie powinny być. Zabieg odessania tkanki tłuszczowej pięknie modeluję i daje kształty jakie, można tylko uzyskać po ciężkim treningu i to po wielomiesięcznym.
U kobiet najczęściej odsysanymi miejscami są:
brzuch
biodra
kolana
talia
ramiona
podbródek
U mężczyzn odsysane miejsca to:
brzuch
klatka piersiowa
CEL
Przeszczep tkanki tłuszczowej ma na celu skorygowanie sylwetki, nadanie jej pięknych kształtów, wymodelowanie jej poprzez odsysanie tkanki tłuszczowej w miejscach, gdzie jest jej za dużo a przeszczepienie w miejsca płaskie, gdzie potrzebne jest nadanie odpowiednich krągłości. Jest to zabieg skierowany nie tylko dla kobiet ale, również dla mężczyzn.
PRZYGOTOWANIE
Na konsultacji lekarz zbada i opisze cały planowany zabieg, miejsca operowane przed zabiegiem zostaną oznaczone na ciele pacjenta. Należy w dniu zabiegu, być na czczo, przynajmniej 4 tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać palenia tytoniu.
PRZECIWWSKAZANIA
cukrzyca
choroby układu krążenia
zaburzenia krążenia krwi
nieustabilizowane choroby immunologiczne
BADANIA DO ZABIEGU
W znieczuleniu ogólnym potrzebne są badania:
morfologia z rozmazem, OB
grupa krwi
jonogram, mocznik, kreatynina
badanie na czas krzepnięcia krwi
koagulogram (APTT, wsk. Quick, INR)
mocz badanie ogólne
glikemia na czczo
elektrolity (K, Na)
Antygen HBS, HIV, HCV
EKG z opisem
RTG klatki piersiowej
wymaz z nosa
W znieczuleniu miejscowym, potrzebne są badania:
morfologia z rozmazem, OB
koagulogram (APTT, wsk. Quick, INR)
RODZAJ ZNIECZULENIA
Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym i miejscowym.
CZAS TRWANIA ZABIEGU
Czas trwania zabiegu, uzależnione jest od obszaru miejsc odsysanych, ale przeważnie trwa to od 2 – 3 godzin.
OBJAWY PO ZABIEGU
Zaraz po zabiegu mogą wystąpić obrzęki, zasinienia, zaczerwienienia, które ustąpią po kilku tygodniach. Pacjent ma założony opatrunek uciskowy lub specjalne ubranie uciskające , które ma za zadanie obkurczanie się skóry. Takie ubranie pacjent nosi prze 24 godzin około 3 tygodni. Następnie 2 tygodnie ale tylko przez pół dnia. Szwy ściągane są po około 7 dniach. Ból, który towarzyszy po zabiegu, ustępuje po środkach przeciwbólowych.
PRZEBIEG REKONWALESCENCJI
Na pełny efekt należy poczekać do 3 miesięcy. Należy codziennie masować miejsce po zabiegu, nie wolno uprawiać sportu przez 4 tygodnie po zabiegu. Po zabiegu należy unikać opalania się, zmienić sposób odżywiania się, pić dużo wody w przeciwnym razie efekty zabiegu będą zniweczone a organizm odłoży tłuszcz w innym miejscu np. na karku.
MOŻLIWE POWIKŁANIA
zator tętnicy płucnej
zator tłuszczowy
zakrzep
CZAS W KLINICE/ABSENCJA
W klinice pacjent zostaję przynajmniej 1 dobę, absencja trwa około 7 dni.
EFEKTY ZABIEGU
Ostateczny efekt zabiegu pacjent może zobaczyć po około 3 miesiącach. Przeszczep tkanki tłuszczowej zdecydowanie zaciera ślady starzenia się na twarzy, ciało poprzednio zdeformowane po zabiegu jest jędrne, pięknie zaznaczone są kształty, małe piersi zyskują na krągłości, usta są bardziej wydatne.
Zabieg polega na wycięciu nadmiaru skóry zza ucha, a następnie nacięciu (lub w niektórych wypadkach wręcz usunięciu) chrząstki. Po zszyciu chrząstki i brzegów rany małżowina powinna przylegać do głowy. Większość chirurgów zakłada na chrząstkę na przednią powierzchnię ucha specjalną konstrukcję. Linia szwów (a więc później również blizna) przebiega wyłącznie w bruździe między tylną powierzchnią ucha a skórą głowy.
CEL
Celem zabiegu jest poprawienie wyglądu uszu, nadanie im prawidłowego położenia.
PRZYGOTOWANIE
Jak do każdego zabiegu wymagany jest dobry ogólny stan zdrowia, niepalenie papierosów 2 tygodnie przed zabiegiem i 2 tygodnie po zabiegu. Nie wolno przyjmować przynajmniej 4 tygodnie, przed leków zaburzających krzepliwości krwi.
PRZECIWWSKAZANIA
Przeciwwskazaniem do zabiegu są choroby ciężkie np. cukrzyca, zaburzenie krzepliwości krwi, nadciśnienie tętnicze oraz jakiekolwiek stany zapalne w miejscu operowanym.
BADANIA DO ZABIEGU
W znieczuleniu miejscowym potrzebne są badania:
morfologia z rozmazem, OB
koagulogram (APTT, wsk. Quick, INR)
W znieczuleniu ogólnym potrzebne są badania:
grupa krwi
morfologia z rozmazem, OB
mocz badanie ogólne
koagulogram (APTT, wsk. Quick, INR)
glikemia na czczo
elektrolity (K, Na)
Antygen HBS, HIV, HCV
jonogram, mocznik, kreatynina
EKG z opisem
RODZAJ ZNIECZULENIA
Zazwyczaj zabieg ten robi się w znieczuleniu miejscowym, dzieci operuję się w znieczuleniu ogólnym.
CZAS TRWANIA ZABIEGU
Zabieg jest jednym z najkrótszych w chirurgii plastycznej, czas trwania zabiegu od 0,5 – 1 godz.
OBJAWY PO ZABIEGU
Po zabiegu mogą wystąpić obrzęk i zasinienie uszu, wszystkie te objawy miną po około 10 dniach. Ból, który może wystąpić po zabiegu można uśmierzyć lekami przeciwbólowymi, ale on również ustąpi po paru dniach.
PRZEBIEG REKONWALESCENCJI
Szwy ściągane są w ciągu 7 – 10 dni , do 2 tygodni po zabiegu należy nosić opaskę, a kolejne 4 tygodnie w nocy, aby uchronić uszy przed urazem w czasie snu. W niektórych przypadkach opaskę nosi się, nawet do 4 miesięcy na noc. Należy uważać na zimno oraz na zbytnie wystawianie się na promienie słoneczne.
MOŻLIWE POWKŁANIA
– infekcja
– krwawienia
– blizna przerostowa ( wymaga kolejnego zabiegu)
CZAS W KLINICE/ABSENCJA
Nie ma potrzeby, by pacjent musiał pozostać w klinice po zabiegu, absencja trwa od 7 – 10 dni.
EFEKTY ZABIEGU
Zabieg plastyki uszu raz wykonany powoduje, że uszy są ,,przyklejone” do głowy na całe życie. Efekt widoczny jest po około 6 tygodniach, a ostateczny po 3 miesiącach.
Plastyka powłok brzusznych (abdominoplastyka) – polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej ze środkowych i dolnych części brzucha. Pozwala to na spłaszczenie zarysu podbrzusza oraz wygładzenie i rozprostowanie rozstępów skórnych.
Dzięki operacji można również wzmocnić mięśnie i powięzie powłok brzusznych. Należy podkreślić, że abdominoplastyka nie jest sposobem odchudzania, podobnie jak liposuction, z którym może być łączona, służy jedynie modelowaniu sylwetki. Z tego względu daje najlepsze wyniki u młodych osób z niewielkim nadmiarem skóry i tkanki tłuszczowej (na przykład u szczupłych kobiet z wiotkimi powłokami brzucha po porodzie lub intensywnym odchudzaniu).
CEL
Usunięcie nadmiaru wiotkiej skóry oraz tkanki tłuszczowej.
PRZYGOTOWANIE
Na konsultacji lekarz opowie o całym zabiegu oraz odpowie na wszystkie pytania pacjentki. Pacjentka zostanie poinformowana, również o powikłaniach, które mogą wystąpić przy tak poważnym zabiegu. Osoby palące tytoń, powinny przestać palić przynajmniej na 2 tygodnie przed i po operacji. Nie wolno również przyjmować leków, które zmniejszają krzepliwość krwi. Lekarz przeprowadzający zabieg powinien wiedzieć na jakie choroby choruję pacjentka jest, to bardzo ważne dla prawidłowego przebiegu zabiegu.
PRZECIWWSKAZANIA
Przeciwwskazaniem do zabiegu plastyki brzucha są choroby:
– cukrzyca
– choroby serca
– zaburzenia krzepnięcia krwi
– nadczynność tarczycy
Plastyka brzucha nie odbędzie się, jeśli pacjentka planuję ciążę.
BADANIA DO ZABIEGU
grupa krwi
morfologia z rozmazem, OB
mocz badanie ogólne
koagulogram (APTT, wsk. Quick, INR)
glikemia na czczo
jonogram, mocznik, kreatynina
Antygen HBS, HIV, HCV
EKG z opisem
RTG klatki piersiowej
elektrolity (K, Na)
wymaz z nosa
RODZAJ ZNIECZULENIA
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub w zewnątrzoponowym.
CZAS TRWANIA ZABIEGU
Cały zabieg trwa od 2 – 3 godz.
OBJAWY PO ZABIEGU
Po zabiegu pacjent musi pozostać w klinice od 2 – 4 dni. Pacjent jest osłabiony i obolały, przez 1 dobę powinien leżeć, następnego dnia może powoli wstawać. Pacjent po wykonanym zabiegu ma zakładaną bieliznę uciskową.
PRZEBIEG REKONWALESCENCJI
Ubranie uciskowe pacjent powinien nosić około 1 miesiąca, przez 3 tygodnie należy odpoczywać i nie przeciążać się. Zaburzone czucie wraca po kilku miesiącach od zabiegu, należy pamiętać, że prawidłowe odżywianie jest bardzo ważne po plastyce brzucha.
MOŻLIWE POWIKŁANIA
Powikłania, które mogą wystąpić:
– zator tętnicy płucnej
– zator tłuszczowy
– krwiak
Powikłania występują bardzo rzadko, ale należy bezwzględnie stosować się do wszystkich zaleceń lekarza, wtedy ryzyko powikłań maleje.
CZAS W KLINICE/ABSENCJA
Pobyt w klinice trwa od 2 – 4 dni, absencja wynosi około 14 dni.
EFEKTY ZABIEGU
Efekty zabiegu widać po około 3 miesiącach, efekt operacji jest trwały pod warunkiem, że pacjent dba o skórę i o prawidłową wagę ciała.
Odsysanie tkanki tłuszczowej-Liposukcja Zabieg ten polega na usuwaniu przez niewielkie nacięcia skóry tkanki tłuszczowej, zniekształcającej sylwetkę. Najczęściej likwiduje się w ten sposób złogi tłuszczu umiejscowione w okolicach bioder, ud, pośladków, brzucha, a także łydek, kolan, ramion, podbródka, a nawet policzków.
Odsysanie tkanki tłuszczowej często łączy się z innymi operacjami plastycznymi. Dzięki temu można wzmocnić efekt na przykład plastyki twarzy pobierając tkankę tłuszczową z powłok brzusznych. Liposukcja daje najlepsze rezultaty u pacjentów szczupłych lub niezbyt otyłych, którzy pragną pozbyć się tkanki tłuszczowej z pewnych okolic ciała. Zabieg przynosi jednak korzystne rezultaty także u osób otyłych, gdyż zmniejsza ogólną masę tkanki tłuszczowej, co ułatwia dalsze odchudzanie. Dzięki operacji można nie tylko wymodelować kształty, ale również przy zastosowaniu specjalnego sposobu operowania (tzw. liposukcja powierzchowna) zniwelować nierówności na skórze (tzw. skórka pomarańczy) charakterystyczne dla cellulitis.
CEL
Liposukcja ma na celu pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej umiejscowionej miejscowo, w sytuacji gdy sport, przeróżne masaże nie dają żadnych rezultatów. Taki zabieg, przeprowadza się najczęściej u osób ze szczupłą sylwetką, dla poprawienia konturów ciała. Liposukcja, pomaga usunąć tłuszcz w miejscach trudnych np. bryczesy – czyli zewnętrzna część
PRZYGOTOWANIE
Przed zabiegiem, odbywa się rozmowa z lekarzem, który omawia przebieg zabiegu, oraz sprawdza stan skóry pacjenta. Lekarz musi wiedzieć o wszystkich przyjmowanych lekach i na jakie choroby choruję lub chorował pacjent.
PRZECIWWSKAZANIA
Najczęstsze przeciwwskazania:
– żylaki kończyn dolnych
– zbyt luźna skóra
– wiek powyżej 40 roku życia
– duża nadwaga
– ciężkie i przewlekłe choroby
BADANIA DO ZABIEGU
grupa krwi
morfologia z rozmazem, OB
koagulogram (APTT, wsk. Quick, INR)
glikemia na czczo
jonogram, mocznik, kreatynina
Antygen HBS, HIV, HCV
EKG z opisem
RTG klatki piersiowej
elektrolity (K, Na)
wymaz z nosa
mocz badanie ogólne
RODZAJ ZNIECZULENIA
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, zewnątrzoponowym lub dożylnym.
CZAS TRWANIA ZABIEGU
Zabieg trwa od 1 – 3 godz.
OBJAWY PO ZABIEGU
Lekarz zakłada opatrunek, zaraz po zabiegu pacjent może czuć się nie najlepiej. Siniaki, lekki obrzęk, mały ślad po wprowadzanej kaniuli, to objawy po takim zabiegu. Pacjentowi zakłada się bieliznę uciskową, którą musi nosić do 8 tygodni.
PRZEBIEG REKONWALESCENCJI
Noszenie bielizny uciskowej to konieczność, ściągamy ją tylko do kąpieli.
MOŻLIWE POWIKŁANIE
Najczęstsze powikłania:
– zator tętnicy płucnej
– zator tłuszczowy
Przede wszystkim, należy słuchać zaleceń lekarza przed i po operacji, to uchroni pacjenta przed ewentualnymi powikłaniami.
CZAS W KLINICE/ABSENCJA
W klinice pacjent przebywa 1 dobę, a czas absencji wynosi około 2 tygodni.
EFEKTY ZABIEGU
Efekt końcowy widać po upływie 3 miesięcy. Utrzymanie stałej wagi, nie palenie tytoniu, stosowanie wysokich filtrów w czasie ekspozycji na słońce przyczyniają się do lepszych i trwałych efektów zabiegu.
Plastyka piersi (breastlift) polega na przywróceniu (lub nadaniu) ładnego kształtu piersiom bez zmiany ich wielkości, wyłącznie dzięki usunięciu nadmiaru skóry. Sam gruczoł pozostaje nienaruszony, dzięki czemu w przyszłości możliwe jest karmienie piersią. Zabieg przynosi najlepsze efekty u młodych kobiet z biustem zdeformowanym, „opuszczonym” na skutek długiego karmienia piersią, które nie pragną zmiany jego wielkości, a jedynie przywrócenia poprzedniego kształtu.
Trwałość wyników – od kilku do kilkunastu lat – zależy od wielkości piersi, elastyczności skóry oraz ewentualnej kolejnej ciąży lub gwałtownych zmian wielkości biustu związanych z tyciem i chudnięciem. Bez względu na wybraną metodę operacji pozostają po niej blizny. Zazwyczaj po upływie kilku miesięcy stają się one niewidoczne, jednak mogą ulec przerostowi wymagającemu operacyjnego skorygowania.
CEL
Podniesieni piersi ma na celu poprawienie jego kształtu, poprawienie samopoczucia i samooceny pacjentki, ujędrnienie biustu. Jest to zabieg, który daje najlepsze efekty u kobiety z małym i opadającym biustem. Podniesienie dużych piersi, może spowodować w kolejnych latach jego opadanie.
PRZYGOTOWANIE
Na konsultacji lekarz przekazuje informacje dotyczące zabiegu, pacjentka zostanie przebadana, również pacjentka powinna opowiedzieć o swoich wątpliwościach, lekarz na pewno odpowie na wszystkie pytania. Jeśli pacjentka zostanie zakwalifikowana do operacji, zostanie poproszona o komplet badań, które zleci lekarz oraz będzie poinformowana o zaleceniach i o możliwych powikłaniach.
– na 2 tygodnie przed i po należy zaprzestać palenia papierosów
– na 4 tygodnie przed zabiegiem, nie wolno przyjmować leków zaburzających krzepliwość krwi
– w dniu operacji należy nic nie jeść, nic nie pić i nie żuć gumy
PRZECIWWSKAZANIA
– cukrzyca
– choroby serca
– nadciśnienie tętnicze
– zaburzenia krzepnięcia krwi
– wygórowanie i nierealistyczne żądania pacjentki
BADANIA DO ZABIEGU
morfologia z rozmazem, OB
mocz badanie ogólne
grupa krwi
antygen HBS, HCV, HIV
RTG klatki piersiowej
USG piersi
EKG z opisem
glikemia na czczo
elektrolity (K, Na)
jonogram, mocznik, kreatynina
wymaz z nosa
RODZAJ ZNIECZULENIA
Zabieg podniesienia piersi wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.
CZAS TRWANIA ZABIEGU
Zabieg podniesienia piersi trwa od 2 – 3 godzin.
OBJAWY PO ZABIEGU
Po operacji zakładane są opatrunki oraz specjalny stanik, który należy nosić przez około 4 tygodni. Piersi są obrzęknięte i bolesne, mogą dokuczać, ale przyjmowanie środków przeciwbólowych pomaga w tych pierwszych dniach po zabiegu. Szwy zostaną usunięte około 2 tygodnia po zabiegu.
PRZEBIEG REKONWALESCENCJI
Początkowo piersi są obolałe i ten proces może potrwać około kilku tygodni. Trzeba unikać noszenia ciężkich rzeczy, wykonywania forsownych ćwiczeń. Piersi są twarde, blizny pofałdowane, ten stan jest przejściowy. Blizny będą się wygładzać a piersi wracają do normalnego stanu. Należy pamiętać, że wszystkie zmiany zachodzą parę tygodni i należy cierpliwie czekać na efekt końcowy.
MOŻLIWE POWIKŁANIA
– krwawienia
– infekcje
– alergia na znieczulenie
– brak czucia brodawek (to stan przejściowy, ale istnieje ryzyko, że ten stan może zostać na stałe, przeważnie po operacjach bardzo dużych piersi)
– gorszenie gojenie się ran (przeważnie u osób palących papierosy)
CZAS W KLINICE/ABSENCJA
Pobyt w klinice wynosić przynajmniej 1 dobę. Absencja po zabiegu to około 2 tygodnie.
EFEKTY ZABIEGU
– Znaczna zmiana w wyglądzie nowych piersi
– Bardziej zwarty i jędrny biust
– Zmniejszone otoczki brodawki
O nowe piersi należy dbać szczególnie, efekt zabiegu nie jest trwały. Upływający czas, grawitacja, ciąża czy też ciągłe wahanie wagi to czynniki, które niekorzystnie wpływają na piersi, nawet te podniesione. Najważniejsze jest by pacjentka miała od początku realistyczne oczekiwania to one pomogą zaakceptować jej nowe piersi.
Szerokie, szpecące blizny, które są wynikiem urazu czy niezbyt precyzyjnego zszycia, można poprawić wycinając je i zszywając skórę ponownie. Warto z tym jednak poczekać, ponieważ „czas leczy rany” i wygląd wielu z nich po upływie kilkunastu miesięcy nie wymaga już interwencji chirurga plastyka.
Najczęściej stosowane metody chirurgicznej korekcji blizn:
Wycięcie blizny i zszycie rany
W przypadkach mniej skomplikowanych wystarczy wycięcie starej blizny, odpowiednie przygotowanie brzegów rany i zszycie ich cienką nicią.Nie należy jednak spodziewać się, że blizna całkowicie zniknie. Takie nastawienie zniweczy tylko zadowolenie z osiągniętego wyniku.
Plastyka Z
Poza wycięciem starej blizny wykonuje się dwa dodatkowe nacięcia w taki sposób, że po zszyciu nowa blizna przyjmuje kształt litery Z. W ten sposób lepiej dopasowuje się bliznę do układu naturalnych załamań skóry, a zatem czyni ją mniej widoczną. Ponadto w załamkach i zmarszczkach napięcie skóry jest mniejsze, co sprzyja gojeniu się rany.
Plastyka W
Bliznę wycina się łamaną linią, która po zszyciu brzegów rany przyjmuje kształt wielokrotnie powtórzonej litery W. Metodę tę stosuje się zwłaszcza wtedy, gdy blizny są długie. Ząbkowany przebieg nowej blizny sprzyja jej lepszemu gojeniu się, a ponadto sprawia, że jest trudniejsza do prześledzenia, a dzięki temu mniej widoczna.
Decyzję o zabiegu należy podejmować z rozwagą, pamiętając o tym, że każda chirurgiczna korekcja blizny wiąże się z jej wydłużeniem i nie zawsze, mimo najwyższych umiejętności chirurga, przynosi korzystne efekty.
CEL
Korekcje blizn przeprowadza się w przypadku gdy blizny są uwypuklone, gdy pacjent nie akceptuje swojego wyglądu, lub gdy blizny prowadzą do upośledzenia pacjenta i jego sprawności ruchowej.
PRZYGOTOWANIE
Przy korekcji blizn wymagany jest ogólny dobry stan zdrowia pacjenta, wskazane jest nie palenie papierosów na 4 tygodnie przed i po operacji (blizny gorzej goją się). Najważniejsze jest nastawienie psychiczne pacjenta, na konsultacji lekarz przekaże wszystkie informacje dotyczące zabiegu, pacjent musi wiedzieć, że blizny nie usunie się całkowicie, ale na pewno będzie bielsza, płaska i mniej rzucająca się w oczy.
PRZECIWWSKAZANIA
ciąża
choroby układu krążenia
choroby serca
nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze
pacjent, który ma zbyt wygórowane rządania
BADANIA DO ZABIEGU
W zieczuleniu ogólnym należy, wykonać następujące badania:
grupa krwi
morfologia z rozmazem, OB
mocz badanie ogólne
koagulogram (APTT, wsk. Quicka, INR)
glikemia na czczo
elektrolity (K, Na)
jonogram, mocznik, kreatynina
Antygen HBS, HIV, HCV
EKG z opisem
RTG klatki piersiowej
Do zabiegu w znieczuleniu miejscowym należy, wykonać następujące badania:
morfologia z rozmazem, OB
koagulogram ( APTT, wsk. Quicka, INR)
RODZAJ ZNIECZULENIA
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, jest to uzależnione od wielkości miejsca operowanego.
CZAS TRWANIA ZABIEGU
Czas trwania zabiegu uzależniony jest od wielkości obszaru operowanego.
OBJAWY PO ZABIEGU
Zaraz po zabiegu, może wystąpić lekki ból, który korygujemy środkami przeciwbólowymi.
PRZEBIEG REKONWALESCENCJI
Po operacji należy unikać opalania się, należy wcierać w miejsca operowane specjalne maści np. z wyciągu cebuli – Cepan, nosić należy specjalne ubranie uciskowe i co najważniejsze bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza.
MOŻLIWE POWIKŁANIA
krwiak
infekcja rany
rozejście się szwów
CZAS W KLINICE/ABSENCJA
Absencja w wielu lekkich przypadkach jest nie konieczna, w tych bardziej poważniejszych, może trwać do 4 tygodni.
EFEKTY ZABIEGU
Pacjent po operacji musi być cierpliwy, efekt końcowy można zobaczyć dopiero po upływie 6 – 7 miesięcy a czasami trzeba poczekać nawet rok.
Powiększanie ust ma na celu dodanie im jędrności, poprawienie ich asymetrii, podciągnięcie opadających kącików a ogólnie mówiąc nadanie im kształtu pasującego i współgrającego z rysami pacjentki.
W praktyce wykonuje się obecnie dwa rodzaje operacji:
Zmiana zarysu czerwieni wargowej
Zabieg polega na wycięciu wąskiego paska skóry przylegającego do czerwieni wargowej. Kształt wycinka dobierany jest tak, aby po zbliżeniu brzegów rany uzyskać pożądany zarys i szerokość ust. Linia szwów przebiega więc na granicy czerwieni wargowej i otaczającej ją skóry. Dzięki temu blizna jest później prawie niedostrzegalna i łatwa do ukrycia pod makijażem. Zabieg może dotyczyć obu warg lub tylko jednej z nich, zgodnie z życzeniem pacjentki. Nie zmieni jednak grubości (pełności) ust oraz nie usunie zmarszczek nad górną wargą i dlatego stosuje się go, jeśli taka korekcja nie jest potrzebna.
Chirurgiczne modelowanie kształtu warg
Zabieg polega na założeniu wzdłuż czerwieni wargowej przez niewielkie cięcia w okolicach kącików ust odpowiednio ukształtowanej wkładki ze specjalnego tworzywa sztucznego (GoreTex). Dzięki temu usta stają się pełniejsze i rozprostowują się niewielkie zmarszczki nad górną wargą. Operacja przynosi trwałe rezultaty. W razie potrzeby można usunąć wkładkę i przywrócić wargom poprzedni kształt.
CEL
Zabieg ma na celu wymodelowanie kształtu ust, powiększenie ich, wygładzenie zmarszczek wokół ust.
PRZYGOTOWANIE
Jak do każdego zabiegu chirurgicznego, należy odpowiednio się przygotować. Na 4 tygodnie przed zabiegiem nie powinno, się palić papierosów, również po zabiegu palenie jest raczej nie polecane (blizna gorzej się goi). Branie leków zaburzających, należy odstawić na 2 tygodnie przed zabiegiem. Na konsultacji lekarz przekaże wszystkie informacje dotyczące zabiegu oraz jak powinna pacjentka postępować w przebiegu pooperacyjnym.
PRZECIWWSKAZANIA
Infekcja
opryszczka
ciąża
nieuregulowane nadciśnienie tętnicze
cukrzyca
zaburzenia krzepliwości krwi
owrzodzenia jamy ustnej
BADANIA DO ZABIEGU
morfologia z rozmazem, OB
koagulogram (APTT, wsk. Quicka, INR)
Powiększenie ust za pomocą tkanki tłuszczowej możliwe jest w znieczuleniu ogólnym. Do wykonania zabiegu, potrzebne są badania:
grupa krwi
morfologia z rozmazem, OB
koagulogram (APTT, wsk. Quicka, INR)
glikemia na czczo
elektrolity (K,Na)
jonogram, mocznik, kreatynina
Antygen HBS, HIV, HCV
EKG z opisem
RTG klatki piersiowej
RODZAJ ZNIECZULENIA
Znieczulenie dobierane jest indywidualnie, przeważnie jest to znieczulenie miejscowe.
CZAS TRWANIA ZABIEGU
Zabieg trwa około 60 minut.
OBJAWY PO ZABIEGU
Obrzęk, jaki powstaje po zabiegu schodzi po kilku tygodniach. Pacjentka może normalnie funkcjonować już po kilku dniach, nie powinna wystawiać się na silne promieniowanie słoneczne oraz wybierać się do solarium.
PRZEBIEG REKONWALESCENCJI
Przez dwa dni trzeba uważać na nadmierną mimikę, powinno pić się przez słomkę, nie palić papierosów.
MOŻLIWE POWIKŁANIA
stany zapalne
infekcje
przemieszczenie się implantu (rzadko)
EFEKTY ZABIEGU
Pełne i seksowne usta, dodające pacjentce kobiecości. Zabieg zmienia twarz w sposób subtelny, wygładza zmarszczki wokół ust, które dodawały lat.
Do wypełnień policzków używamy materiału własnego (przeszczep tkanki tłuszczowej) lub kwasu hialuronowego o dużej gęstości (Sub Q, Volume, Fortelis); przy pomocy tych materiałów można uzyskać efekt częściowego podniesienia (liftingu) środkowej części twarzy.
CEL
Powiększenie policzków to zabieg skierowany do kobiet, u których wyniosłości jarzmowe (policzki), są słabo uwypuklone, najprościej mówiąc są płaskie. Z wiekiem, również twarz się zmienia i dlatego powiększanie policzków to super zabieg, by przywrócić prawidłowe proporcje twarzy.
PRZYGOTOWANIE
Szczegóły dotyczące przeprowadzenia zabiegu, konieczność zrobienia dodatkowych badań, przeciwwskazania, możliwe powikłania są omawiane podczas konsultacji lekarskiej. Na 6 godzin przed zabiegiem, należy być na czczo. Na 3 dni przed zabiegiem nie wolno zażywać aspiryny.
PRZECIWWSKAZANIA
Stany zapalne skóry, trądzik, opryszczka, ciąża, okres karmienia piersią, epilepsja, choroby immunologiczne, uczulenie na kwas hialuronowy, podatność na przerost blizn.
BADANIA DO ZABIEG
W znieczuleniu miejscowym potrzebne są badania:
morfologia z rozmazem, OB
koagulogram (APTT, wsk. Quick, INR)
W znieczuleniu ogólnym potrzebne są badania:
grupa krwi
morfologia z rozmazem, OB
mocz badanie ogólne
glikemia na czczo
elektrolity (K, Na)
koagulogram (APTT, wsk. Quicka, INR)
jonogram, mocznik, kreatynina
Antygen HBS, HIV, HCV
EKG z opisem
RTG klatki piersiowej
RODZAJ ZNIECZULENIA
Do tego zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe lub ogólne.
CZAS TRWANIA ZABIEGU
Zabieg trwa 20-40 min (w przypadku zastosowania kwasu hialuronowego krócej, przy przeszczepie tkanki tłuszczowej – dłużej) i nie jest trudny do wykonania dla wykwalifikowanego chirurga plastycznego.
OBJAWY PO ZABIEGU
Zaraz po zabiegu, może wystąpić lekki obrzęk, zaczerwienienie, bolesność, którą można skorygować środkami przeciwbólowymi.
PRZEBIEG REKONWALESCENCJI
Do dwóch tygodni po zabiegu pacjentka powinna unikać niskich temperatur, silnych promieni słonecznych oraz sauny i solarium.
MOŻLIWE POWIKŁANIA
Po zabiegu niezwykle rzadko występują powikłania.
CZAS W KLINICE/ABSENCJA
Pobyt w klinice nie jest potrzebny, już po zabiegu pacjentka może przykryć miejsce iniekcji makijażem, który pozwoli normalnie funkcjonować.
EFEKTY ZABIEGU
Efekt zabiegu jest natychmiastowy, pacjentka od razu zauważy efekty. Pięknie uniesione policzki, twarz odmłodzona.
Zazwyczaj pojawienie się obwisłego podbródka związane jest z procesem starzenia się i dlatego najlepiej wykonać wtedy plastykę całej twarzy. Jednak nie każdy decyduje się na tak rozległą operację.
Można wówczas zaproponować jedynie usunięcie nadmiaru luźnej, obwisłej skóry z okolic podbródka na przedzie szyi.Skórę przecina się wówczas wzdłuż łamanej linii. Następnie (jeżeli okaże się to konieczne) usuwa się tkankę tłuszczową, a brzegi rany zszywa cienką nicią.Zygzakowata linia cięcia sprzyja dobremu gojeniu się tkanek, blizna zaś jest później mniej wyraźna.
CEL
Plastyka podbródka ma na celu zlikwidowanie tzw. ,,drugiego podbródka”, poprawienie konturu twarzy i nadanie jej harmonijności. Ładnie zarysowana broda, dodaje uroku i odmładza.
PRZYGOTOWANIE
Przed zabiegiem należy wykonać wszystkie badania, zlecone przez lekarza przeprowadzającego operację. Na 2 tygodnie przed zabiegiem należy odstawić leki zaburzające krzepliwość krwi, oraz odradzane jest palenie tytoniu przed i po zabiegu. Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich chorobach na, które choruję lub chorował a także o lekach, które przyjmuję.
PRZECIWWSKAZANIA
– cukrzyca
– zaburzenia krzepliwości krwi
– ciąża i karmienie piersią
– duża otyłość
– choroby nerek
BADANIA DO ZABIEGU
morfologia z rozmazem, OB
grupa krwi
mocz badanie ogólne
glikemia na czczo
elektrolity (K, Na)
koagulogram (APTT, wsk. Quick, INR)
jonogram, mocznik, kreatynina
Antygen HCV, HIV, HBS
EKG z opisem
RTG klatki piersiowej
W znieczuleniu miejscowym potyrzebne są badania:
morfologia z rozmazem, OB
koagulogram (APTT, wsk. Quick, INR)
RODZAJ ZNIECZULENIA
Przy takim zabiegu stosuje się znieczulenie ogólne, rzadziej stosuje sie miejscowe.
CZAS TRWANIA ZABIEGU
Cały zabieg trwa około 1 godz.
OBJAWY PO ZABIEGU
Miejsce nacięcia może być opuchnięte, dolegliwości bólowe mogą wystąpić, ale szybko można je uśmierzyć lekami przeciwbólowymi.
PRZEBIEG REKONWALESCENCJI
Rekonwalescencja trwa od 7 do 14 dni, przez ten cały okres należy odżywiać się pokarmem w postaci płynnej. Opuchlizna i zaczerwienienia mogą utrzymywać się przez około 6 tygodni.
MOŻLIWE POWIKŁANIA
Powikłania mogą wystąpić przy każdym zabiegu. Należy bezwzględnie słuchać wszystkich zaleceń lekarza, wtedy na pewno ryzyko powikłań maleje.
CZAS W KLINICE/ABSENCJA
Jeśli zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, pacjent po zabiegu będzie mógł udać się do domu. Absencja trwa około 14 dni.
EFEKTY ZABIEGU
Pięknie wyprofilowana broda, dodaje urody i harmonijności całej twarzy. Kontur twarzy jest bardziej wyeksponowany, pacjent od razu zauważa efekt zabiegu, co poprawia jego samopoczucie i pewność.
Z wiekiem wiotkość skóry zwiększa się, pojawiają się zmarszczki. Wiotkość na szyi, jest bardzo widoczna i dlatego, można przeprowadzić zabieg poprawiający wygląd szyi.
Zabieg polega na naciągnięciu luźnej, wiotkiej skóry. Po oddzieleniu odpowiedniej ilości skóry od podłoża ściąga się, ją do środka i ku górze, a nadmiar odcina. Pozwala to na wygładzenie zarysu samej szyi, ale nie zmienia wyglądu podbródka i innych części twarzy.
CEL
Plastyka szyi ma na celu odmłodzenie skóry szyi, usunięcie jej nadmiaru. Szyja jest bardzo widoczna i dlatego efekt operacji cieszy każdą pacjentkę.
PRZYGOTOWANIE
Pacjent musi wykonać wszystkie badania zlecone przez lekarza, 2 tygodnie przed i 2 tygodnie po należy zaprzestać palenia tytoniu, nie wolno również brać leki zaburzające krzepliwość krwi. Pacjent powinien być zdrowy, bez żadnych infekcji i stanów zapalnych.
PRZECIWWSKAZANIA
– cukrzyca
– nadciśnienie
– choroby serca
– ropne zapalenie skóry twarzy
– niedokrwistość
BADANIA DO ZABIEGU
morfologia z rozmazem, OB
grupa krwi
mocz badanie ogólne
glikemia na czczo
Antygen HBS, HCV, HIV
koagulogram (APTT, wsk. Quick, INR)
EKG z opisem
RTG klatki piersiowej
wymaz z nosa
jonogram, mocznik, kreatynina
elektrolity (K, Na)
RODZAJ ZNIECZULENIA
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.
CZAS TRWANIA ZABIEGU
Czas trwania zabiegu to około 1,5 godziny. Wszystko zależy, również od tego czy zabieg nie jest połączony z innym zabiegiem.
OBJAWY PO ZABIEGU
Opatrunek usuwany jest po około 10 dniach, po 2 tygodniach już widać efekt, ale na całkowity trzeba poczekać 1 miesiąc.
PRZEBIEG REKONWALESCENCJI
Należy unikać wysiłku i gwałtownych ruchów, normalny wygląd szyi można zauważyć po około 2 tygodniach. Ostateczny efekt końcowy widoczny jest po miesiącu od zabiegu.
CZAS W KLINICE/ABSENCJA
Pobyt w klinice trwa 1 dobę, a absencja około 14 dni.
EFEKTY ZABIEGU
Pierwsze efekty zabiegu są widoczne po około 2 tygodniach, całkowity efekt widać po miesiącu. Efekt zabiegu jest spektakularny, bardzo widoczny, odmładzający. Emocjonalnie pacjentka jest o wiele silniejsza, jej samopoczucie i akceptacja własnego ciała jest ogromna.
Dość częstym problemem wielu kobiet w średnim wieku jest nadmiar tkanki tłuszczowej i skóry deformujący ramiona.Dla osób młodszych o bardziej elastycznej skórze najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest liposuction. Niestety, najczęściej nadmiar wiotkiej skóry wyklucza możliwość uzyskania dobrego rezultatu po samym odessaniu tkanki tłuszczowej.
W takiej sytuacji proponujemy plastykę ramion, polegającą na wycięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej, bądź zastosowanie metody połączonej: liposuction z usunięciem skóry. Linia cięcia i kształt blizny przebiega wzdłuż przyśrodkowej części ramienia oraz w dole pachowym, a więc w miejscach niewidocznych przy normalnym położeniu ręki.
CEL
Wymodelowanie ramion, poprzez usunięcie luźnej skóry i odessanie tkanki tłuszczowej.
PRZYGOTOWANIE
Każda pacjentka zakwalifikowana do zabiegu musi być zdrowa i mieć prawidłowe badania laboratoryjne. Na 4 tygodnie przed zabiegiem i po zabiegu, należy przestać palić tytoń na 2 tygodnie przed zabiegiem, nie wolno brać leków powodujących zaburzenia krzepnięcia krwi.
PRZECIWWSKAZANIA
Przeciwwskazaniem do zabiegu jest:
– cukrzyca
– nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze
– zaburzenia krzepliwości krwi
– stany zapalne miejsca operowanego
– choroby układu krążenia
BADANIA DO ZABIEGU
Morfologia z rozmazem, OB
mocz badanie ogólne
grupa krwi
koagulogram (APTT, wsk. Quick, INR)
glikemia na czczo
elektrolity (K, Na)
jonogram, mocznik, kreatynina
Antygen HBS, HIV, HCV
EKG z opisem
RTG klatki piersiowej
wymaz z nosa
RODZAJ ZNIECZULENIA
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, ale to zależy od lekarza i od wielkości obszaru operowanego.
CZAS TRWANIA ZABIEGU
Zabieg trwa średnio od 1 – 2 godzin.
OBJAWY PO ZABIEGU
Obrzęki i zasinienia ustępują po kilku tygodniach, pod skórą pozostawiane są dreny, aby rany mogły się oczyszczać z krwi i wydzieliny. Na miejsce operowane zakładany jest opatrunek uciskowy, który można ściągnąć po około 4 tygodniach, szwy ściągane są po około 7 -10 dniach. Do aktywnego życia można wrócić po około 2 -3 tygodniach, do sportu po 4 tygodniach.
PRZEBIEG REKONWALESCENCJI
Do aktywnego życia, można wrócić po około 2 -3 tygodniach, do sportu po 4 tygodniach.
MOŻLIWE POWIKŁANIA
– zakażenie
– krwiak
– zator tętnicy płucnej
– zator tłuszczowy
Pamiętajmy o zaleceniach lekarza, które pozwolą przejść bezpiecznie przez zabieg i czas po zabiegu.
CZAS W KLINICE/ABSENCJA
Pacjent pozostaję w klinice na okres 1 doby, absencja wynosi około 2 tygodni.
EFEKTY ZABIEGU
Efekt końcowy zabiegu jest widoczny po 3 miesiącach, jest to zabieg którego efekty są na stałe. Trzeba pamiętać, że każde wahanie wagi ciała powyżej 5 kg, niestety może zepsuć efekty zabiegu.
JAKIE SĄ RODZAJE GINEKOMASTII?
1. Ginekomastia gruczołowa ze znacznym powiększeniem gruczołu.
2. Ginekomastia tłuszczowa z przeważającą ilością tkanki tłuszczowej.
3. Ginekomastia mieszana z przerostem gruczołu i tkanki tłuszczowej.
Przyczyną ginekomastii może być:
niedobór męskich hormonów (hipogonandyzm)
nadprodukcja estrogenu
hiperprolaktynemia (zwiększona produkcja prolaktyny)
przyjmowanie leków, używek (marihuana, amfetamina), anabolików
rak sutka
inne choroby jak: marskością wątroby, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek
CEL
Zabieg ginekomastii ma na celu, usunięcie nieprawidłowej tkanki i przywrócenie prawidłowego, męskiego kształtu klatki piersiowej.
PRZYGOTOWANIE
Przed zabiegiem należy odbyć konsultacje z jednym z naszych specjalistów. W doborze ich może pomóc obsługa naszego sekretariatu.
Przed samym zabiegiem ponownie pacjentka / pacjent spotka się z operującym go lekarzem na konsultacji przedoperacyjnej, dodatkowo odbędzie się również konsultacja z anestezjologiem (o ile będzie konieczna jego asysta).
W trakcie tych konsultacji dowiecie się Państwo bardzo szczegółowo wszystkiego na temat interesujących Was operacji. Z całą pewnością uzyskacie wyczerpujące i szczere odpowiedzi na pytania dotyczące zabiegu, jego przebiegu, okresu pooperacyjnego i przewidywanego efektu oraz ewentualnych problemów i możliwych komplikacji. Konsultacja będzie również doskonałą okazją do poznania osoby, od której będzie zależał Państwa wygląd. Olbrzymie znaczenie dla przebiegu leczenia ma nawiązanie porozumienia z lekarzem i nabranie do niego zaufania. Zapoznacie się Państwo również z miejscem gdzie odbywają się zabiegi, osobiście sprawdzicie warunki w jakich będziecie przebywać podczas operacji, jak i po niej. W trakcie konsultacji lekarz poinformuje w jaki sposób należy się przygotować do zabiegu.
Zabieg nie powinien być wykonywany w czasie krwawienia miesięcznego lub zaraz przed jego wystąpieniem, choroby, przeziębienia czy opryszczki. W razie wystąpienia powyższych okoliczności zabieg przekładamy na inny termin, bez dodatkowych formalności ze strony pacjenta.
Dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem nie należy przyjmować leków z grupy salicylanów (Polopiryna, Aspiryna, itp.) oraz należy zaprzestać palenia papierosów.
W dniu poprzedzającym zabieg należy spożyć normalna kolację i wykąpać się.
Na 6 godzin przed zabiegiem należy powstrzymywać się od jedzenia i picia , natomiast leki przyjmowane codziennie trzeba przyjąć jak każdego dnia.
PRZECIWWSKAZANIA
Przeciwwskazaniem do zabiegu są wszystkie choroby ciężkie i przewlekłe: cukrzyca, choroby serca, zaburzenia krzepnięcia krwi.
BADANIA DO ZABIEGU
Do wykonania zabiegu w znieczuleniu ogólnym potrzebne jest wykonanie poniżej wymienionych badań:
grupa krwi
morfologia z rozmazem, OB
mocz badanie ogólne
koagulogram (APTT, wsk. Quicka, INR)
glikemia na czczo
elektrolity (K, Na)
jonogram, mocznik, kreatynina
Antygen HBS, HIV, HCV
EKG z opisem
RTG klatki piersiowej
USG piersi
wymaz z nosa
RODZAJ ZNIECZULENIA
Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.
CZAS TRWANIA ZABIEGU
Od 1- 1,5 godz.
OBJAWY PO ZABIEGU
Po zabiegu, pacjent przebywa 1 dobę w klinice. Przez okres 3 – 4 tygodni musi nosić ubranie uciskowe w celu zmniejszenia się obrzęków i pozbycia się nadmiaru skóry.
PRZEBIEG REKONWALESCENCJI
Po operacji, przez 7 dni pacjent powinien nosić opatrunek uciskowy, aż do momentu ściągnięcia szwów.
MOŻLIWE POWIKŁANIA
Pacjent decydujący się na zabieg musi sobie również zdawać sprawę, że im
większe są piersi, tym większe będą blizny pooperacyjne.
Najczęstsze powikłania to:
powstanie krwiaka,
możliwość infekcji,
przerost blizn
powstanie nierówności po usunięciu bardzo dużych piersi
Na szczęście wymienione komplikacje zdarzają się rzadko i właściwie leczone nie
wpływają na ostateczny wynik zabiegu, choć mogą wymagać dodatkowej interwencji chirurgicznej.
CZAS W KLINICE/ABSENCJA
Czas jaki pacjent przebywa w klinice to 1 doba, a absencja trwa około 7 dni.
EFEKTY ZABIEGU
Ostateczny efekt zabiegu uzyskuję się po około 3 miesiącach, ważne jest by pacjent kontrolował swoją masę ciała.
Rekonstrukcje biustu po mastektomii czyli po usunięciu piersi.
Celem odpowiednio wykonanej rekonstrukcji jest nie tylko odtworzenie wyniosłości piersiowej , ale także wytworzenie symetrii w stosunku do pozostałej piersi, co wiąże się niekiedy z koniecznością dodatkowego zabiegu.
Rekonstrukcja piersi może być jednoczasowa, czyli wykonana równocześnie z zabiegiem amputacji piersi lub opóźniona – wykonana kilka tygodni lub miesięcy po pierwotnym zabiegu.
Rekonstrukcja opóźniona daje kobiecie więcej czasu na podjęcie decyzji, co do rodzaju zabiegu odtwórczego. Wiąże się jednak z koniecznością kolejnego pobytu w szpitalu, zabiegu i znieczulenia ogólnego.
Istnieje wiele możliwości operacji odtwórczej sutka. Zabieg jest uzależniony od czynników związanych ze stanem zdrowia pacjentki, budową ciała, wielkości pozostałej piersi, no i oczywiście decyzji kobiety.
Rekonstrukcję można wykonać za pomocą tzw. ekspandera (rodzaj rozprężalnego implantu, służący do przygotowania skóry klatki piersiowej przed wszczepieniem właściwej protezy) lub za pomocą tkanek autologicznych.
W przypadku zastosowania ekspandera rekonstrukcja piersi może być przeprowadzona jako jedno- lub dwuetapowy zabieg. W trakcie pierwszego zabiegu ekspander umieszczany jest tuż pod skórą klatki piersiowej. Przez kolejnych kilka miesięcy, jest on rozciągany poprzez wstrzykiwanie roztworu soli fizjologicznej poprzez specjalną zastawkę. Podczas kolejnej operacji usuwa się ekspander a w miejsce przygotowanej loży tkankowej wprowadza się właściwą protezę. Zasadą jest wytworzenie większej loży niż planowana proteza docelowa.
Coraz częściej wykonuje się jednak zabieg jednoczasowy z zastosowaniem nowoczesnych protez, które łączą w sobie cechy ekspandera z właściwą protezą piersi. Podobnie jak w przypadku zabiegu dwuetapowego, ekspander stopniowo powiększa się, aż do chwili uzyskania pożądanego efektu. Wtedy usuwa się jedynie przewód i zastawkę, służące do uzupełniania ekspandera.
CEL
Celem rekonstrukcji piersi jest odbudowanie prawidłowej budowy klatki piersiowej u kobiety. Stworzenie nowych piersi, nadanie im symetrii, nie każda kobieta po utracie piersi decyduje się na ich rekonstrukcję. Ale większość z nich pragnie na nowo poczuć się lepiej i dlatego chirugia stwarza im taka szansę.
PRZYGOTOWANIE
Do operacji napewno zakwalifikuję sie pacjentka zdrowa i z prawidłowymi badaniami ogólnymi. Na 4 tygodnie przez zabiegiem nalezy zaprzestać palenia tytoniu, również po zabiegu nie wolno palić (gorsze gojenie się ran pooperacyjnych). Na tydzień przed operacją nie wolno przyjmować leków zaburzajacych krzepliwość krwi, na 6 godzin przez rekonstrukcja piersi trzeba być na czczo czyli nie wolno pić, nie wolno jeść, żuć gumę.
PRZECIWWSKAZANIA
miesiączka
złe badania laboratoryjne
zaburzenia krzepliwości krwi
cukrzyca
ropne zapalenie skóry miejsca operowanego
nieuregulowane nadciśnienie tetnicze
BADANIA DO ZABIEGU
morfologia z rozmazem, OB
grupa krwi
Antygen HBS, HCV, HIV
RTG klatki piersiowej
USG piersi
EKG z opisem
mocz badanie ogólne
elektrolity (K, Na)
wymaz z nosa
jonogram, mocznik, kreatynina
glikemia na czczo
koagulogram (APTT, wsk. Quick, INR)
RODZAJ ZNIECZULENIA
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.
CZAS TRWANIA ZABIEGU
Zabieg rekonstrukcji trwa około 2 godzin.
OBJAWY PO ZABIEGU
Na rany pooperacyjne zakładany jest opatrunek uciskowy i wskazany jest specjalny stanik. Po około 10 dniach ściągany jest opatrunek oraz usuwane są szwy. Zaraz po zabiegu wystepuje obrzęk, zasinienie miejsc operowanych, ból mozna niwelować poprzez podawanie środków przeciwbólowych.
PRZEBIEG REKONWALESCENCJI
Przez 6 – 8 tygodni zabronione jest podnoszenie rąk do góry, ćwiczenia forsowne , pływanie. Piersi goją się parę tygodni, po 3 miesiącach widać końcowy efekt.
MOŻLIWE POWIKŁANIA
krwiak
infekcje
nieestetyczne blizny
torebka włóknista (powoduję stwardnienie piersi)
CZAS W KLINICE/ABSENCJA
Pobyt w klinice trwa 1 dobę , absencja trwa od 7 – 10 dni.
EFEKTY ZABIEGU
Efekty w rekonstrukcji piersi są wspaniałe. Odtworzony kształt i forma piersi zadawala każdą pacjentkę. Przede wszystkim operacja pomaga w odzyskaniu równowagi psychicznej kobietom, które utraciły piersi w skutek raka piersi.
Zabieg przeprowadza się jedynie wówczas, gdy ze względu na małą elastyczność lub bardzo duży nadmiar skóry samo odessanie tkanki tłuszczowej nie pzyniosłoby oczekiwanych rezultatów.Na ogół zniekształcenie profilu ud dotyczy ich wewnętrznego pół obwodu, gdzie nadmiar luźnej, obwisłej skóry jest największy.
W zależności od przebiegu blizny wyróżniamy dwa podstawowe sposoby wykonania zabiegu:
• Blizna zlokalizowana w pachwinie i wzdłuż wewnętrznej powierzchni uda
Z uwagi na to, że linię szwów widać po założeniu krótkiej sukienki, metody tej obecnie prawie się nie stosuje, chociaż jej zaletą jest możliwość jednoczesnej korekcji kształtu kolan.
• Blizna przebiegająca powyżej linii pachwin
Łatwa do ukrycia nawet w skąpych strojach kąpielowych czy wysoko wyciętej bieliźnie.
Dodatkową zaletą tej metody jest możliwość połączenia jej z plastyką pośladków czy brzucha, aby poprawić całą sylwetkę ciała.
Poza wymienionymi operacjami wykonywanymi w celu usunięcia nadmiaru tkanek, które deformują figurę, można,
również powiększyć zbyt małe pośladki czy łydki za pomocą odpowiednio ukształtowanych wkładek z silikonu.
CEL
Zabieg ma na celu poprawienie kształtu ud oraz napięcie i usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej i nadmiaru luźnej skóry.
PRZYGOTOWANIE
Plastyka ud to operacja, do której trzeba się przygotować, pacjentka powinna być zdrowa i mieć prawidłowe badania. Na 4 tygodnie przed należy przestać palić papierosy, nie wolno również brać leków zaburzających krzepnięcie krwi.
PRZECIWWSKAZANIA
Przeciwwskazaniem do zabiegu są:
– cukrzyca
– nieunormowane nadciśnienie tętnicze
– stany zapalne skóry
– zaburzenia krzepnięcia krwi
BADANIA DO ZABIEGU
morfologia z rozmazem, OB
grupa krwi
mocz badanie ogólne
koagulogram (APTT, wsk. Quicka, INR)
glikemia na czczo
elektrolity (K, Na)
jonogram, mocznik, kreatynina
Antygen HBS, HIV, HCV
EKG z opisem
RTG klatki piersiowej
wymaz z nosa
RODZAJ ZNIECZULENIA
Zazwyczaj stosuję się znieczulenie miejscowe.
CZAS TRWANIA ZABIEGU
Zabieg trwa około 2 godzin, gdy jest połączony z innym zabiegiem trwa do 3 godzin.
OBJAWY PO ZABIEGU
Po zabiegu z miejsca operowanego może przez kilka dni sączyć się, pod skórą założone są dreny, które odprowadzają krew i wydzielinę. Na miejsce operowane zakładany jest opatrunek, w pierwszej dobie pacjentka leży, a już w następnym dniu będzie poproszona by trochę pospacerowała. Nie wolno chodzić po schodach, szwy zostaną ściągnięte po około 10 dniach. Obrzęk i zasinienia schodzą powoli do 2 tygodni, zaraz po zabiegu może wystąpić ból, który można opanować środkami przeciwbólowymi.
PRZEBIEG REKONWALESCENCJI
Do pełnej aktywności można wrócić w 2 – 3 tygodniu, to sprawa indywidualna, do sportu można wrócić po 4 tygodniach. Każdy pacjent jest inny, dlatego lekarz ustala indywidualnie zalecenia do których bezwzględnie trzeba się stosować.
MOŻLIWE POWIKŁANIA
– Asymetria w wyglądzie ud
– Infekcja
– Nieestetyczne blizny
– Zator tłuszczowy
– Zator tętnicy płucnej
CZAS W KLINICE/ABSENCJA
Pobyt w klinice trwa około 1 doby, absencja trwa około 1 tygodnia.
EFEKTY ZABIEGU
Smukłe, kształtne uda. Poprawiona proporcja ciała, poprawione samopoczucie pacjentki.
Podobnie jak przy zniekształceniu zarysu ramion u osób o elastycznej skórze, która dobrze się obkurcza po operacji, najlepszym rozwiązaniem problemu obwisłych pośladków jest liposukcja.Chirurgiczne usuwanie skóry i tkanki tłuszczowej (dermolipektomia) należy traktować jako ostateczność ze względu na rozległe, często ulegające przerostowi blizny, które powstają w wyniku tego rodzaju zabiegów.
Zasadniczo ze względu na umiejscowienie blizny istnieją dwie metody operacji:
• Blizna ulokowana w fałdzie pośladkowym
Wycina się wrzecionowaty fragment skóry i tkanki podskórnej, którego dolny brzeg leży w fałdzie pośladkowym.
Ilość usuniętej tkanki zależy od stopnia obwisłości pośladków. Operacja pozwala unieść pośladki i poprawić ich kształt.
Wadą tej metody jest położenie blizny, której nie zakrywają stroje kąpielowe i modna obecnie bielizna.
• Blizna przebiegająca wzdłuż górnego pół obwodu mięśni pośladkowych
Podobnie jak w poprzedniej metodzie usuwa się wrzecionowaty fragment skóry wraz z tkanką tłuszczową, lecz jego górny brzeg przebiega wzdłuż górnej linii mięśni pośladkowych.
Zszycie rany pozwala na uzyskanie ładnego, wysokiego zarysu pośladków. Zaletą tej metody jest możliwość ukrycia blizny nawet pod bardzo skąpym kostiumem kąpielowym.
CEL
Plastyka pośladków ma na celu wymodelowanie i podniesienie pośladków.
PRZYGOTOWANIE
Pacjentka, która będzie mieć plastykę pośladków musi być ogólnie zdrowa, mieć dobre wyniki badań. Na 2 tygodnie przed zabiegiem, należy zaprzestać palenia papierosów, przynajmniej na tydzień przed operacją należy odstawić leki zaburzające krzepliwość krwi.
PRZECIWWSKAZANIA
cukrzyca, stany ropne skóry, nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze.
BADANIA DO ZABIEGU
morfologia z rozmazem, OB
grupa krwi
koagulogram (APTT, wsk. Quick, INR)
mocz badanie ogólne
elektrolity (K, Na)
Antygen HBS, HIV, HCV
EKG z opisem
RTG klatki piersiowej
glikemia na czczo
wymaz z nosa
RODZAJ ZNIECZULENIA
Zabieg wykonuję się w znieczuleniu ogólnym.
CZAS TRWANIA ZABIEGU
Plastyka pośladków trwa od 1 – 2 godzin.
OBJAWY PO ZABIEGU
Zaraz po zabiegu mogą wystąpić obrzęki i zasinienia, które w ciągu paru tygodni ustępują. Ból, który również może towarzyszyć pacjentce po zabiegu, można zniwelować środkami przeciwbólowymi. Szwy, ściągane są po około 10 dniach.
PRZEBIEG REKONWALESCENCJI
Po zabiegu należy odpoczywać przynajmniej tydzień. Do pełnej aktywności, sportu wraca się od 4 do 8 tygodni.
MOŻLIWE POWIKŁANIA
Powikłania występują rzadko, ale jeśli już dojdzie do powikłania jest to najczęściej:
– Brzeżna martwica skóry
– Krwiak
– Infekcje
Najcięższe powikłania to:
– zator tętnicy płucnej
– zator tłuszczowy
Należy pamiętać, że aby uniknąć powikłań lub zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, trzeba bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza.
CZAS W KLINICE/ABSENCJA
W klinice pacjentka pozostaje 1 dobę, absencja po zabiegu trwa około 1 tygodnia.
EFEKTY ZABIEGU
Plastyka pośladków to zabieg, którego efekty są natychmiastowe, pośladki są pięknie uniesione, wymodelowane.